RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shenjat e kancerit që shfaqen shpesh në thonj

shenjat-e-kancerit-qe-shfaqen-shpesh-ne-thonj

Kanceri është një prej shkaqeve kryesore të vdekjeve në mbarë botën, veçanërisht pasi pandemia shkaktoi vonesa të konsiderushme në trajtimet shpëtuese të jetës.

Zbulimi i hershëm i kancerit, megjithatë, mund të ndryshojë ndjeshëm rezultatin e sëmundjes.

Organet shëndetësore kanë nxjerrë në pah një gamë të gjerë simptomash për të cilat duhet të keni kujdes. Tani, ata kanë vënë në dukje se shenjat në thonj nuk duhet të injorohen.

Melanoma, është një nga llojet më vdekjeprurëse të kancerit të lëkurës, është forma më e shpejtë e sëmundjes. Kur diagnostikohet dhe trajtohet herët, këtë sëmundje mund ta largojmë. Megjithatë, kirurgjia shpesh do të dërgoj një numër të madh të rasteve në zbehje të simptomave.

Shenjat më të zakonshme të sëmundjes zakonisht ndodhin në sipërfaqen e lëkurës, në formën e një nishani ose një plage. Disa shenja në thonj mund të jenë gjithashtu paralajmëruese të hershme të kancerit të quajtur melanom, sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë.

Harvard Health thotë: “Akademia Amerikane e Dermatologjisë po i inkurajon njerëzit të ekzaminojnë jo vetëm lëkurën e tyre, por edhe thonjtë për shenja të kancerit. Melanoma mund të zhvillohet nën dhe rreth thonjve të duarve dhe këmbëve. Shpesh shfaqet në gishtin e madh të dorës ose të këmbës”.

“Shenjat e melanomës shfaqen rreth thonjve përfshijnë një vijë ngjyrë kafe ose të zezë, lëkurë më të errët rreth thonjve, një thua që ngrihet dhe tërhiqet nga shtrati i gishtit, ose një ndarje në mes të thoit. Melanoma bëhet më e zakonshme kur njerëzit plaken dhe është shumë e shërueshme nëse zbulohet herët”.

Ndryshime të tjera në lëkurë, të tilla si skuqjet, apo shenjat shpesh citohen si shenja të zakonshme të sëmundjes. Gjakderdhja dhe kruajtja e pazakontë e lëkurës gjithashtu kërkojnë vëmendje urgjente mjekësore.

Edhe pse këto shenja do të shfaqen kudo në trup, më të zakonshmet shfaqen në shpinë te meshkujt dhe në këmbë te gratë. Shumica dërrmuese e rasteve vijnë nga ekspozimi i tepërt në diell ose djegiet nga dielli.

Related posts

Tri arsyet pse kajsitë konsiderohen si superfruti i verës

admin

Pesë ushqime që mund të ndihmojnë në uljen e celulitit

rezart morina

Lija e majmunëve emergjencë globale? OBSH merr sot vendimin

admin