RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shenjat në lëkurë që ju paralajmërojnë se mund të keni probleme me zemrën

Shumica prej nesh tashmë i dinë disa nga faktorët e zakonshëm të rrezikut për sëmundjet e zemrës, si presioni i lartë i gjakut, pirja e duhanit, kolesteroli i lartë dhe pasiviteti fizik.

Por ajo që shumica e njerëzve nuk e dinë është se ka shenja paralajmëruese që mund të shfaqen në lëkurën tonë. Se cilat janë ato.

Ngjyra blu ose vjollcë e lëkurës

Kur gjaku juaj nuk merr oksigjen të mjaftueshëm, mund të shkaktojë që lëkura juaj të bëhet blu ose vjollcë, duke sinjalizuar një bllokim në një enë gjaku në atë zonë. Nëse nuk trajtohet, lëkura dhe indi themelor mund të vdesin nga mungesa e oksigjenit të dërguar në këtë anije.

Buzët e plasaritura ose me gjakrrjedhje

Buzët e plasaritura, të fryra dhe me gjakderdhje, skuqje ose ethe te fëmijët nga 6 muaj deri në 5 vjeç mund të jenë shenjë e sëmundjes Kaëasaki. Kjo sëmundje prek enët e gjakut dhe çon në inflamacion të arterieve koronare. Nëse trajtohet brenda 10 ditëve nga fillimi i simptomave, shumica e fëmijëve shërohen pa probleme serioze, por kjo mund të çojë në sëmundje të zemrës nëse nuk trajtohet.

Vijat e kuqe ose vjollcë poshtë thonjve

Duken si një çarje, kjo zakonisht nuk është shkak për “alarm”. Megjithatë, nëse shoqërohet me temperaturë të lartë dhe rrahje të dobëta ose të çrregullta të zemrës, mund të sinjalizojë një gjendje të rëndë të zemrës.

Shputat dhe pëllëmbët ngjyrë kafe

Ata që kanë një infeksion të zemrës ose enëve të gjakut mund të përjetojnë njolla në fund të njërës ose të dy këmbëve ose në pëllëmbët e duarve, siç është infeksioni që shkakton endokarditin infektiv. Ndryshe nga nyjet Osler, këto pika janë pa dhimbje. Këto njolla nuk kërkojnë trajtim dhe do të zhduken vetë për disa ditë ose javë, megjithatë infeksioni kërkon trajtim.

Thonjtë që përkulen poshtë dhe majat e gishtave janë të fryrë

Mund të keni një problem në mushkëri, sëmundje të zemrës ose infeksion të zemrës nëse vuani nga ënjtja e ekstremiteteve të sipërme ose nëse thonjtë tuaj përkulen poshtë.

Skuqja përshkruhet si pika të sheshta me skaje të ngritura të shoqëruara me temperaturë. Nëse fëmija juaj zhvillon fytin streptokok, trajtimi i shpejtë i tij është i rëndësishëm. Kur nuk trajtohet, strep mund të çojë në ethe reumatizmale.

Ënjtje në kyçet e këmbëve dhe pulpave

Shumë sëmundje të zemrës mund të shkaktojnë akumulimin e lëngjeve në këmbë duke shkaktuar ënjtje, e cila mund të shtrihet lart në pjesën e sipërme të kofshës dhe ijeve.

Vizitat e rregullta te mjeku janë të rëndësishme dhe mund të ndihmojnë në zbulimin e sëmundjeve serioze të zemrës dhe kardiovaskulare. Nëse vëreni ndryshime ose rritje të pazakonta të lëkurës, lini një takim me dermatologun tuaj.

Related posts

Ushqimet që nuk duhet t’i hash kurrë esëll ose me stomakun bosh

admin

Çfarë është sëmundja e Parkinsonit? Njihuni me shkaqet, simptomat dhe trajtimet e tij

rezart morina

USHQYERJA E SHËNDETSHME DHE MIKROBIOMA INTESTINALE

admin