RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shenjat paralajmëruese se keni probleme me mëlçinë

shenjat-paralajmeruese-se-keni-probleme-me-melcine

Mëlçia është një organ vital trup dhe kryen më shumë se 400 funksione. Ajo detoksifikon substancat vdekjeprurëse dhe zbërthen eritrocitet e harxhuara. Përveç këtyre, ky organ gjithashtu sekreton lëngun biliar për fshikëzën e tëmthit. Kjo ndihmon në tretjen e yndyrave në zorrën e hollë.

Krahas detoksifikimit, mëlçia gjithashtu metabolizon proteinat dhe karbohidratet, Vitaminën A dhe substancat që janë instrumentale në mpiksjen e gjakut.

Një nga shenjat më të hershme që tregojnë për probleme me mëlçinë janë çrregullimet në lëkurë. Kjo mund të përfshijë humbjen e ngjyrës normale të lëkurës apo paraqitjen e nuancës së verdhë të lëkurës, gjithashtu mund të ndodhë që thonjtë dhe majat e gishtave të zverdhen, raporton Eo.

Ndryshimet e ngjyrës në jashtëqitje e cila mund të jetë e errët, gjakosur apo ngjyrë katrani tregojnë për çrregullime të punës së mëlçisë.

Shtrëngimet apo dhimbjet në pjesën e poshtme të stomakut si dhe paraqitja e gazrave dhe presionit në bark mund të janë një nga shenjat e para të çrregullimit të punës së mëlçisë.

Nëse ndjeni plogështi dhe lodhje së bashku me ndonjë nga simptomet e cekura, gjithsesi kërkoni ndihmën e mjekut.

Gjithashtu:

– Shtim në peshë pa ndonjë arsye të dukshme

– Lodhje kronike

– Dhimbje barku, kapsllëk, gazra, diarre, fryrje

– Probleme me tretjen e yndyrave

– Fryma e keqe kronike

Nëse vini re se keni vazhdimisht ndonjë nga shenjat më sipër, duhet të konsultoheni me mjekun për të parandaluar dëmtim të mëtejshëm të mëlçisë.

Related posts

Hani më pak, që të jetoni më shumë

admin

Osteoartriti i qafës: Njihuni me simptomat dhe shkaqet e tij

admin

Çfarë duhet të hani nëse keni flokë të hollë?

admin