RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shenjat paralajmëruese të mungesës së vitaminës B12 që nuk duhet t’i injoroni kurrë

shenjat-paralajmeruese-te-mungeses-se-vitamines-b12-qe-nuk-duhet-t’i-injoroni-kurre

Trupi i njeriut ka nevojë për gjashtë grupe kryesore të vitaminave që të funksionojë siç duhet. Ato janë A, B, C, D, E dhe K. Vitaminat A, D, E dhe K janë të tretshme në yndyrë dhe ruhen në trup deri në një masë në rezervat e yndyrës. Megjithatë, B dhe C janë të tretshëm në ujë dhe ekskretohen si urinë kur gëlltiten në sasi të tepërt. Pra, këto kanë më shumë gjasa të jenë në mungesë se të tjerët.

Mungesa e vitaminës B12 mund të shkaktojë dëme serioze, të pakthyeshme, veçanërisht në tru dhe në sistemin nervor. Të rriturit e moshuar (mbi 60 vjeç) prodhojnë më pak acid stomaku ndërsa plaken, gjë që mund të rrisë gjasat që ato të përmbajnë vitaminë B12. Mungesa e vitaminës B12 mund të shkaktojë simptoma të manisë dhe psikozës.

Këtu janë disa shenja të dritës së kuqe të mungesës së kësaj vitamine të veçantë.

Lodhje e pashpjegueshme

Nëse jeni të lodhur duke bërë gjëra që mund t’i kishit lënë lehtësisht më parë, mund të jetë për shkak të mungesës së kobalaminës. Ajo që duhet të bëni është të filloni të hani ushqime të pasura me vitaminë B12.

Ndjenja e trullosjes dhe marrje mendsh

Është gjithashtu një shenjë përforcuese sepse Vitamina B12 luan një rol të madh në ruajtjen e presionit të duhur të gjakut; Kur presioni i gjakut bie, njerëzit ndihen të trullosur. Kjo zakonisht shoqëron simptoma të tjera të një sëmundjeje të rëndë, kështu që nëse vazhdon, mund të dëshironi të shihni një mjek.

Harrimi i gjërave

Funksioni i trurit është një nga gjërat kryesore që lidhet me vitaminën B12. Kjo është arsyeja pse kur ka mungesë të vitaminës B12, ka një efekt të dukshëm në funksionin e trurit më shumë se çdo gjë tjetër. Harrimi i gjërave është një nga shenjat e shumta që ju duhet të jeni arsyeja pse diçka nuk shkon me trupin tuaj.

Kunjat dhe gjilpërat

Kjo ndjenjë e çuditshme e gjilpërave të ngecura në trupin tuaj shkaktohet nga dëmtimi i nervave ose hollimi i mbështjellësit të mielinës. Një nga shumë gjëra që e shkaktojnë këtë është mungesa e vitaminës B12.

Pra, çfarë mund të bëjmë?

Vitamina B12 është lehtësisht e disponueshme në medikamente pa recetë. Shumica e produkteve të zakonshme jo-vegjetariane që ne konsumojmë në baza ditore përmbajnë sasi të mëdha të tij. Nëse dëshironi të vazhdoni, krijoni një çajra dhe pijini para gjumit. Çdo natë rrisni marrjen e gjërave si vezët dhe mëlçia.

Related posts

Ulni tensionin e lartë me tri metoda

admin

​Si kurohet pagjumësia

rezart morina

Nuk ua kemi ditur rëndësinë, ja vlerat e mëdha shëndetësore që marrim nga kumbullat

rezart morina