RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shenjat që tregojnë se jeni duke përjetuar lodhje nga vapa e madhe

shenjat-qe-tregojne-se-jeni-duke-perjetuar-lodhje-nga-vapa-e-madhe

Mes një vale vdekjeprurëse të të nxehtit në Evropë, temperaturave rekord në Mbretërinë e Bashkuar dhe këshillave për ngrohjen në të gjithë Shtetet e Bashkuara, ka qenë një verë e nxehtë e rrezikshme në pjesën më të madhe të botës. Temperaturat e larta mund të jenë të pasigurta për një sërë arsyesh: nxehtësia e fortë mund të çojë në dehidrim, djegie nga dielli, skuqje të nxehtësisë dhe probleme serioze si lodhja nga nxehtësia.

Ju jeni në rrezik për lodhje nga nxehtësia në klimat e nxehta dhe të lagështa

Pas goditjes nga nxehtësia, “lodhja nga nxehtësia është sëmundja e dytë më e rrezikshme e lidhur me nxehtësinë që shfaqet kur njerëzit ekspozohen në mjedise të nxehta”, tha Dr. Lancer Scott, një profesor në departamentin e mjekësisë së urgjencës në Universitetin Mjekësor të Karolinës së Jugut.

Ju jeni gjithashtu në rrezik më të lartë nëse jeni duke marrë pjesë në aktivitete të rënda në natyrë

Aderson shtoi se lodhja nga nxehtësia është veçanërisht e zakonshme në mesin e njerëzve që bëjnë aktivitete të vështira në natyrë në një ditë të nxehtë – gjëra të tilla si vrapimi i një gare ose marrja e një klase stërvitje.

Shenjat e zakonshme të lodhjes nga nxehtësia janë simptomat që do t’i lidhni me të qenit shumë të nxehtë

Sipas Scott, djersitja e madhe, rritja e rrahjeve të zemrës dhe lëkura e butë (por e ftohtë) janë të gjitha shenja të zakonshme të lodhjes nga nxehtësia.

Të përzierat janë një shenjë se mund të vuani edhe nga lodhja e nxehtësisë

Nëse jeni jashtë dhe ndiheni të sëmurë në stomak, kjo mund të jetë një shenjë e lodhjes nga nxehtësia, tha Scott. Për më tepër, të vjellat janë një flamur i kuq i caktuar.

Monitoroni veten edhe për ngërçe të muskujve dhe marramendje

Nëse ndjeni ngërçin e muskujve tuaj, veçanërisht në viçat ose krahët, ose vini re se jeni të trullosur, duhet të bëni një pushim nga dielli, vuri në dukje Aderson. Të dyja këto janë shenja se mund të vuani nga lodhja nga nxehtësia.

Mbroni veten duke pirë mjaftueshëm ujë

Sipas Scott, “shumica e rasteve të lodhjes nga nxehtësia janë për shkak të mos pirjes së mjaftueshme të ujit dhe faktorëve mjedisorë si lagështia e lartë”.

Qëndrimi në hije është gjithashtu çelësi

Pavarësisht nëse gjeni një pemë për ngushëllim nga dielli ose vendosni një ombrellë, hija është një mënyrë e mirë për të mbrojtur veten nga lodhja nga nxehtësia, tha Scott.

 

Related posts

A mbron kafeja shëndetin e trurit/ Mësoni gjithçka duhet të dini

admin

Si ta ndaloni dhimbjen e kokës pa përdorur asnjë ilaçë

admin

Kos i kulluar për stomakun, osteoporozën dhe tensionin e gjakut! Ja si ta përgatisni

rezart morina