RTV AHIRETI
Shëndetësi

Sheqeri e ushqen kancerin, andaj zvogëlojeni konsumin

sheqeri-e-ushqen-kancerin,-andaj-zvogelojeni-konsumin

Përgjatë viteve të fundit është rritur shumë numri i personave të cilët janë prekur nga kanceri. Ka qenë Organizata Botërore e Shëndetësisë e cila ka vënë më herët alarmin për këtë sëmundje vdekjeprurëse.

Një nga shkaktarët kryesorë të shkaktimit të kancerit në trupin e njeriut është edhe ushqimi të cilin ne e konsumojmë çdo ditë dhe e kemi të pranishëm në kuzhinën tonë.

Ka një produkt në kuzhinën tonë, të cilin e përdorim çdo ditë, i cili ka aftësi për të shumuar qelizat e kancerit.

Ky produkt është sheqeri dhe zbulimi fillestar është bërë që në vitin 1920 nga Dr. Otto Warburg, i cili fitoi çmimin Nobel sepse mbështeti këtë teori.

Warburg besonte se kur trupi furnizohej me sheqer artificial, prodhonte kimikate të ndryshme që nxisnin shumimin dhe përparimin e kancerit dhe mosfunksionim mitokondrial.

Me sa duket teoria është zhvilluar edhe më tepër në ditët e sotme.

Trupi prodhon çdo ditë miliona qeliza anormale të prirura për t’u zhvilluar në kancerogjene, por është vetë trupi që i eliminon këto të fundit. Nëse një person konsumon shumë sheqer artificial, ky produkt ndalon hormonet rregullatore IGF që të vrasin qelizat kanceroze.

Kur hormoni IGF i gjendur në gjakun tonë nuk jep sinjale se kur qelizat e këqija duhen shkatërruar, ato rriten e rriten pafundësisht. Ky proces përshpejtohet drejtpërdrejtë nga sheqeri i cili i ushqen këto qeliza.

Nëse ju prisni sheqerin nga dieta juaj, do t’i prisni ushqimin qelizave kanceroze. Sipas mjekëve njeriu nuk duhet të marrë më shumë se 12 lugë çaji sheqer në ditë. Kjo është sasia e sheqerit të përpunuar dhe nuk përfshin sheqernat natyrorë nga frutat apo perimet, por mos harroni se pijet freskuese (një kanaçe përmban dhjetë lugë sheqer) dhe ushqimet e kripura si salca e domateve (ketchup) dhe djathërat po ashtu.

Related posts

Çfarë e shkakton intolerancën ndaj qumështit

rezart morina

Sa ndikojnë ndryshimet e papritura të motit në shëndetin tonë

admin

Shkenca tregon se sa gjumë duhet të bëjmë gjatë natës

admin