RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shihet gjysmëhëna e Dhul Hixhes në Arabinë Saudite, Kurban Bajrami të mërkurën më 28 qershor

shihet-gjysmehena-e-dhul-hixhes-ne-arabine-saudite,-kurban-bajrami-te-merkuren-me-28-qershor

Gjysmëhëna për muajin islamik Dhul Hixhe gjatë të cilit zhvillohet Haxhi është parë, njoftoi të dielën Gjykata e Lartë e Arabisë Saudite.

Kjo do të thotë se haxhi, të cilin të gjithë muslimanët e shëndetshëm dhe të aftë duhet ta bëjnë një herë në jetë, do të fillojë më 26 qershor dhe dita e Arafatit do të bjerë më 27 qershor.

Ata muslimanë që nuk e kryejnë haxhin këtë vit do ta festojnë Kurban Bajramin të mërkurën më 28 qershor. /mesazhi

Related posts

William Walker nderohet me titullin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Pejës

admin

Gjimnazistët e “Zef Lushit”, shkencëtarë të rinj të NASA-s

admin

Raporti: Siria po bën miliona me drogën që e trafikon në Europë!

rezart morina