RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shkaku dhe simptomat e sinuseve

shkaku-dhe-simptomat-e-sinuseve

Inflamacioni i sinuseve është një fenomen shumë i shpeshtë, dhe mund të shkaktojë probleme të ndryshme.

Ndodh kur membrana mukoze që njomet hundën dhe sinuset inflamohet dhe më pas fryhet, duke bllokuar rrjedhën e ajrit dhe kullimin përmes kalimit të hundës.

Inflamacioni është i zakonshëm pas marrjes së një ftohjeje ose gripi, si dhe te njerëzit me alergji. Trajtohet me ilaçe shtëpiake dhe pushim dhe mund të nevojiten antibiotikë në rast të sinusitit bakterial.

Ka disa shenja që tregojnë se keni një infeksion të sinusit, të cilat janë:

Zvogëlimi i ndjenjës së nuhatjes
Temperaturë të lart
Rrjedhje e hundës ose hundë e mbytur
Dhimbje dhe parehati në sinus
Dhimbje koke
Dobësi
Ndjeshmëria e syve
Kollë e lagësht
Aromë e keqe

Ky inflamacion shkaktohet nga infeksione bakteriale, virale ose kërpudhore. Në hundën tonë ka shumë baktere, shumica e të cilave nuk janë të rrezikshme. Vetëm kur kanalet në sinus mbyllen, bakteret nuk mund të kalojnë më tej dhe shumohen lehtësisht, duke shkaktuar infeksion dhe më pas inflamacion. Inflamacioni i sinusit më së shpeshti shkaktohet nga infeksionet virale.

Llojet e inflamacionit të sinusit

Inflamacion akut i sinuseve
Zgjat deri në katër javë dhe shkaktohet nga viruset ose alergjitë. Fillon me një ftohje dhe më pas simptomat kthehen në infeksion të sinusit. Nëse simptomat zgjasin më shumë se koha e caktuar, duhet të shkoni te mjeku sepse në këtë rast mund të jetë një infeksion bakterial dhe do të duhet një antibiotik.

Sinusi subakut dhe sinusi akut i përsëritur
Ndodh gjatë sezonit të alergjive dhe simptomat zgjasin deri në tre muaj. Sinusiti akut i përsëritur është një inflamacion që përsëritet disa herë gjatë një viti.

Inflamacion kronik i sinusit
Zgjat më shumë se 12 javë, madje deri në një vit pa u ndalur, dhe simptomat janë shumë më të lehta se në inflamacionin akut dhe shkaktohet nga bakteret. Për të zbuluar shkakun kërkohet një ekzaminim nga otorinolaringologu dhe ekzaminime shtesë si CT.

Në rast të simptomave që zgjasin për një kohë të gjatë dhe nuk largohen ose kur temperatura e trupit është e ngritur për disa ditë, është e nevojshme të vizitoni mjekun.

Edhe pse e pakëndshme, inflamacioni i sinusit zakonisht largohet vetë. Pushimi shpesh, pirja e shumë lëngjeve për të shmangur dehidratimin dhe marrja e ilaçeve për temperaturë të lartë janë po aq të rëndësishme. Kompresat e ngrohta ose të ftohta të aplikuara në sinuset, sytë, hundën ose ballin gjithashtu mund të ndihmojnë. Nëse jeni duhanpirës, ​​reduktoni pirjen e duhanit.

Në sinusin kronik që nuk i përgjigjet antibiotikëve, kirurgjia mund të jetë e nevojshme.

Related posts

Sfidat që kalojnë nënat me fëmijë binjakë

admin

Ja pse zemra nuk preket nga kanceri

rezart morina

E thjeshtë dhe e shëndetshme! Si të humbisni peshë me “Dietën e Kastravecit”

admin