RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Shkencëtarët zbuluan ilaçin që shtyp kancerin nga uria

​shkencetaret-zbuluan-ilacin-qe-shtyp-kancerin-nga-uria

Shkencëtarët britanikë kanë gjetur një ilaç që mund ta ndalë kancerin nga uria dhe në këtë mënyrë ta detyrojë atë të tërhiqet.

Ky sukses mund të jetë përparimi i parë në trajtimin e tumoreve të trurit në dy dekadat e fundit.

Shkencëtarët nga Kolegji Mbretëror në Londër kryen teste te minjtë me glioblastomë (GBM) – një nga format më agresive të kancerit të trurit. Brejtësve iu dha një ilaç eksperimental që i privoi ata nga aminoacidi argininë – një lëndë ushqyese jetike që tumoret përdorin për t’u rritur.

Në një studim të ri të botuar në Journal of Clinical Investigation, minjtë e trajtuar jetuan rreth 47 ditë, pothuajse dy herë më shumë se ata të pa trajtuar, të cilët mbijetuan 27 ditë. Për krahasim, disa minj iu nënshtruan radioterapisë ose rrezatimit. Ata jetuan mesatarisht 37 ditë.

Por kur ilaçi i ri u kombinua me radioterapi, të gjithë minjtë kaluan në remision dhe jetuan pa kancer për rreth një vit përpara se të vriteshin.

GBM është lloji më i zakonshëm i tumorit primar të trurit të shkallës së lartë tek të rriturit, dhe është gjithashtu më agresiv dhe vdekjeprurës. Më pak se një për qind e pacientëve me GBM jetojnë më shumë se dhjetë vjet, dhe për shumë prognoza është vetëm 12 muaj.

Arginina është një aminoacid që përdoret në krijimin e molekulave komplekse të quajtura proteina, të cilat kanë një gamë të gjerë funksionesh në qeliza.

Është e nevojshme për një shumëllojshmëri të qelizave kancerogjene, veçanërisht ato me rritje të shpejtë, kështu që shkencëtarët vendosën të hetojnë nëse mohimi i qelizave tumorale mund të përdoret si një strategji e mundshme në trajtimin e llojeve të ndryshme të tumoreve, duke përfshirë GBM.

Rreth 70 për qind e tumoreve GBM mund të prodhojnë argininë, dhe rreth 30 për qind jo.

Në një studim të ri, ekipi hulumtues u fokusua në tumoret që mund të prodhojnë argininë, duke i ekspozuar ato ndaj një ilaçi të quajtur ADI-PEG20. Ky medikament zbërthen argininën dhe qëllimi ishte t’u mohonte tumoreve qasjen në argininë.

Ekipi po heton gjithashtu mundësinë e përdorimit të ADI-PEG20 në 30 për qind të tumoreve që nuk janë në gjendje të prodhojnë argininë.

Nëse trajtimi rezulton i suksesshëm edhe në këto tumore, do të thotë që të gjithë pacientët me GBM mund të trajtohen duke ulur nivelet e argininës.

Related posts

Cila frutë e thatë përmban më pak sheqer?

admin

Tri mënyra që tregojnë se truri juaj përmirësohet me moshën

rezart morina

Si ta luftoni migrenën në kushte shtëpie

admin