RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pije të nxehta apo të ftohta, çfarë duhet të pimë gjatë ditëve “përvëluese”

pije-te-nxehta-apo-te-ftohta,-cfare-duhet-te-pime-gjate-diteve-“perveluese”

Ndërsa djersa avullohet nga sipërfaqja e lëkurës suaj, ajo largon nxehtësinë e tepërt duke e kthyer ujin nga lëngu në avull.

Ju djersitni më shumë

Një studim i vitit 2012 i kryer nga studiues në Universitetin e Otavës shqyrtoi efektin e pirjes së pijeve të nxehta në temperaturën e trupit. Rezultatet zbuluan se një pije e ngrohtë mund t’ju freskojë, por vetëm në kushte të thata.

“Nëse pini një pije të nxehtë, rezulton që të ruhet më pak nxehtësi në trupin tuaj, me kusht që djersa shtesë prodhohet kur pini pijen e nxehtë, e cila mund të avullojë”, shpjegon doktor Olli Jay, një nga autorët e studimit, shkruan albeu.com.

Në thelb, kur pini një pije të nxehtë, filloni të djersiteni më shumë. Nëse djersa mund të avullojë, ajo në fakt ju ftoh.

Funksioni fizik

Edhe pse djersitja mund të jetë e pakëndshme, është një funksion thelbësor trupor që ju ndihmon të qetësoheni.

Ndërsa djersa avullohet nga sipërfaqja e lëkurës suaj, ajo largon nxehtësinë e tepërt duke e kthyer ujin nga lëngu në avull, thonë studiuesit.

Sipas këtij hulumtimi, duket se është më e dobishme të pini çaj gjatë ditëve të ngrohta sesa të konsumoni pije të ftohta.

Related posts

Kinoa me perime – Pjata e shëndetshme për rënien nga pesha

admin

Koha më e mirë për ta konsumuar vajin e ullirit – shëndetin e zemrës

admin

Pse ndodh të teshtini 3 herë rresht dhe a është shqetësuses? Flasin shkencëtarët

admin