RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shkon në 600 euro paga mesatare në Maqedoninë e Veriut

shkon-ne-600-euro-paga-mesatare-ne-maqedonine-e-veriut

Zëvendëskryeministri i parë në Maqedoninë e Veriut, Artan Grubi ka bërë të ditur se për një vit e gjysmë përpara përfundimit të mandatit në qeveri kanë plotësuar premtimin e tyre zgjedhor për 600 euro pagë mesatare.

Sipas Grubit, paga mesatare neto në muajin prill ka arritur vlerën prej 36.134 denarë dhe është rritur për 14,6 për qind në krahasim me të njëjtin muaj në vitin e kaluar.

“Paga mesatare neto në muajin prill ka arritur vlerën prej 36.134 denarë dhe është rritur për 14,6 për qind në krahasim me të njëjtin muaj në vitin e kaluar. Qeveria mbetet e përkushtuar për të përmirësuar në vazhdimësi standardin jetësor të qytetarëve përmes aplikimit të metodologjisë efikase për rritje të vazhdueshme dhe të qëndrueshme të pagave”. /reporteri

Related posts

“Nuk do ta harrojmë kurrë gjenocidin në Srebrenicë”

admin

“Turqia dëshiron të bëhet shtet lider në financat islame”

admin

Izraeli liron trupin e pajetë të të burgosurës palestineze të vdekur një muaj më parë

admin