RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Shpallet konkursi për hartimin e Master Planit për Kompleksin Memorial Adem Jashari në Prekaz

shpallet-konkursi-per-hartimin-e-master-planit-per-kompleksin-memorial-adem-jashari-ne-prekaz

Pas angazhimit të Komisionit të ekspertëve për hartim të detyrës projektuese, dhe pas miratimit të kushteve, kritereve dhe procedurave nga Qeveria e Kosovës, është shpallur konkursi për hartimin e Master Planit.

Lajmin e ka bërë të ditur përmes një shënimi në Facebook, ministri Hajrulla Çeku.

“Ky është ndër proceset dhe projektet më delikate të Republikës sonë, kemi punuar me hapa të sigurt, pa u ngutur, por edhe pa humbur kohë. Nuk do të kursejmë asgjë për të pasur një kompleks memorial të përmasave botërore, çfarë është edhe figura e Adem Jasharit. Një kompleks memorial që do të rrëfejë dinjitetshëm dhe me standard të arrirë artistik rezistencën e popullit dhe luftën për liri, pavarësi e bashkim”, thuhet në njoftimin e ministrit Hajrulla Çeku.

Konkursi është hapur sot dhe afati i fundit për dorëzim është 07.07.2023.

Për informata më të hollësishme rreth kritereve të aplikimit: https://e-prokurimi.rks-gov.net/…/DokumentPodaciFrm…

Related posts

Dy paqeruajtës të OKB-së vriten në Mali

admin

Kurti: E vetmja valutë në Kosovë është euro

admin

BE: Të fillojnë hetime për vrasjen e civilëve palestinezë nga Izraeli në Bregun Perëndimor

admin