RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Shpëtimtarët saudit, ekipet mjekësore mbërrijnë për të ndihmuar në përpjekjet e rimëkëmbjes

shpetimtaret-saudit,-ekipet-mjekesore-mberrijne-per-te-ndihmuar-ne-perpjekjet-e-rimekembjes

Ekipet e shpëtimit dhe mjekëve sauditë mbërritën në Adana të Turqisë të enjten pasi mbreti Salman dhe princi i kurorës Mohammed bin Salman drejtuan operimin e një ure ajrore për të ofruar ndihmë për viktimat e tërmetit 7.8 ballë, raportoi Al Arabiya.

Më vonë të enjten, një aeroplan i dytë u ul në aeroportin e Adanas duke transportuar 98 tonë ndihma që përfshinin ushqim, tenda dhe ndihmë mjekësore.

Qendra e Ndihmës Humanitare dhe Ndihmës së Mbretit Salman të Arabisë Saudite (KSRelief) nisi zyrtarisht programin e saj të ndihmës të mërkurën për të ndihmuar njerëzit që janë prekur nga tërmeti vdekjeprurës në Siri dhe Turqi.

Mbretëria po pranon gjithashtu donacione përmes programit të saj “Sahem”, i cili kishte marrë 16.5 milionë dollarë (62 milionë rijalë sauditë) deri të mërkurën. /mesazhi

Related posts

Protestë në Prishtinë, kërkohet të lejohet tërheqja e 30 për qindëshit nga Trusti

admin

Fotografia e parë e tre policëve pas lirimit

admin

Thatësira në Spanjë detyron flamingot të largohen

admin