RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shqipëria ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Iranin si “kundërpërgjigje ndaj sulmit kibernetik”

shqiperia-nderpret-marredheniet-diplomatike-me-iranin-si-“kunderpergjigje-ndaj-sulmit-kibernetik”

Republika e Shqipërisë ka vendosur ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin, si kundërpërgjigje ndaj sulmit kibernetik ndaj infrastrukturës digjitale të Qeverisë së Shqipërisë, sulm i ndodhur gjatë muajit korrik të këtij viti, transmeton Anadolu Agency(AA).

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka publikuar në rrjetet sociale një video-mesazh lidhur me vendimin e qeverisë shqiptare për ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin, ku thekson se “hetimi i thelluar na vuri në dispozicion prova të pakundërshtueshme se agresioni kibernetik ndaj vendit tonë është orkestruar dhe sponsorizuar nga Republika Islamike e Iranit”.

“Në 15 korrikun e shkuar vendi ynë u bë objekt i një sulmi të rëndë kibernetik, i cili kishte si objektiv shkatërrimin e infrastrukturës digjitale të Qeverisë së Republikës së Shqipërisë, paralizimin e shërbimeve publike, si edhe grabitjen e të dhënave dhe të komunikimeve elektronike nga sistemet qeveritare. Sulmi nuk ia arriti qëllimit. Krahasimisht me objektivat e agresorit, dëmet mund të konsiderohen të vogla. Sistemet u rivunë të gjitha në punë dhe asgjë nuk u zhduk pa kthim”, është shprehur Rama.

Ai shtoi se Këshilli i Ministrave ka vendosur me efekt te menjëhershëm ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Republikën Islamike te Iranit. Sipas tij, ky vendim i është bërë i ditur me note zyrtare Ambasadës se Republikës Islamike te Iranit, te cilës i “është kërkuar largimi brenda 24 orëve nga territori i Republikës se Shqipërisë i të gjithë personelit diplomatik dhe tekniko-administrativ, përshirë edhe personelin e sigurisë”.

“Hetimi i thelluar na vuri në dispozicion prova të pakundërshtueshme, se agresioni kibernetik ndaj vendit tonë është orkestruar dhe sponsorizuar nga Republika Islamike e Iranit, e cila ka angazhuar katër grupe për sulmin ndaj Shqipërisë. Ndër to edhe një ndër grupet më famëkeqe të terrorizmit kibernetik ndërkombëtar, autor apo bashkëautor i sulmeve të mëparshme kibernetike mbi Izraelin, Arabinë Saudite, Jordaninë, Emiratet e Bashkuara, Kuvajtin dhe Qipron (Greke). Ne kemi informuar aleatët tanë strategjikë, vendet partnere të NATO-s dhe disa vende të tjera mike, me të cilat kemi ndarë edhe rezultatet e pakundërshtueshme të hetimit që provon burimin e agresionit ndaj vendit tonë”, thekson Rama.

Rama shtoi se kjo masë ekstreme, “aspak e dëshiruar po krejtësisht e detyruar”, sipas tij është në proporcion të plotë me seriozitetin dhe rrezikshmërinë e sulmit kibernetik, i cili kërcënoi paralizimin e shërbimeve publike, fshirjen e sistemeve dhe grabitjen e të dhënave shtetërore, vjedhjen e komunikimeve elektronike brenda sistemit qeveritar dhe nxitjen e pasigurisë e të kaosit në vend.

Ndërkohë, në video-mesazh nuk janë dhënë informacione zyrtare për motivin e sulmit kibernetik.

Kujtojmë se në korrik të këtij viti, sipas autoriteteve shqiptare, ndaj Shqipërisë është kryer një sulm masiv kibernetik, ku dyshohej të ishte i sinkronizuar dhe i sofistikuar nga jashtë Shqipërisë.

Pas evidentimit të sulmit në fjalë, Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit e Shqipërisë mbylli përkohësisht aksesin e shërbimeve publike online dhe të disa uebfaqeve qeveritare, për t’i rikthyer përsëri në funksion. /aa

Related posts

Policia në Suharekë konfiskon drogë në vlerë prej 70 mijë euro

RTI

Gjermani, miratohet projektligji që përshpejton dëbimin e të huajve që kryejnë krime

admin

Çavuşoğlu: Sytë e të gjitha vendeve të botës, të pasura apo të varfra, janë të përqendruara te Turqia – VIDEO

admin