RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tërmeti i fuqishëm në Kinë, shkon në 74 numri i viktimave

termeti-i-fuqishem-ne-kine,-shkon-ne-74-numri-i-viktimave

Numri i të vdekurve nga tërmeti 6.6 Rihter në provincën jugperëndimore të Kinës Sichuan vijon të rritet. Numri i të vdekurve ka shkuar në në 74, 259 të plagosur dhe të zhdukur, deri mbrëmë 26.

Tërmeti ishte më i forti që nga viti 2017 në Sichuan dhe shkatërroi dhjetëra ndërtesa dhe infrastrukturë të rrjeteve të energjisë elektrike, ujit dhe telekomunikacionit.

Ekuipazhet rihapën rrugët që ishin mbyllur dhe 11,000 banorë u evakuuan nga shtëpitë e tyre në kantonin Luding, epiqendra e tërmetit. /abnews

Related posts

Anija e dytë me grurë ukrainas mbërrin në Stamboll

rezart morina

KGJK e KPK i reagojnë Kurtit: Shteti t’i strehojë viktimat, të mos mbesin në mëshirën e organizatave jo-qeveritare

admin

Gjermania kërcënon me sanksione evropiane liderët ushtarakë të Nigerit

admin