RTV AHIRETI
Shëndetësi

Shtypni këto pika në trup dhe verifikoni a keni kancer, parazitë, baktere

shtypni-keto-pika-ne-trup-dhe-verifikoni-a-keni-kancer,-parazite,-baktere

Shumica e njerëzve vuajnë nga sëmundje të ndryshme, porse nga cilat sëmundje akoma nuk e kanë zbuluar shkaktarin.

Tani do t’ju zbulojmë mënyrën e thjeshtë, e cila mund t’ju ndihmojë të mësoni a keni ndonjë bakter, parazit, madje edhe kancer.

Shumica prej nesh kanë përjetuar “fryrjen e gjëndrave” në një kohë ose në një tjetër. Por shumë njerëz nuk e kuptojnë se çfarë janë gjëndrat, ose se çfarë përfaqësojnë ato.

Nyjet limfatike janë organe të vogla të përbëra nga limfocitet dhe indi lidhor. Ato kanë rolin mbrojtës dhe janë të vendosura në pjesë të ndryshme të organizmit.

Ndonjëherë sistemi limfatik është objektivi kryesor për kancerin.

Shfaqja e gjëndrave zakonisht ndodh në qafë, përreth kokës, apo nën sqetull, por mund të formohen edhe pas veshit. Shoqërohen me dhimbje, dobësim, djersitje gjatë natës dhe temperaturë.

Si do t’i njihni nyjat e dëmtuara limfatike?

Shpeshherë e kanë madhësinë e bizeles ose mund të kenë madhësinë e qershisë. Nëse vëreni ënjtje të gjëndrave limfatike NUK duhet përnjëherë të shkaktoni panik, sepse kjo jo gjithmonë është tregues i sëmundjes së rrezikshme.

Shumë lehtë mund t’i dalloni me një prekje të lehtë. Këto janë simptomat që mund t’i përjetoni:

– shfaqje të gungave
– dhimbje kur ta prekni gungën
– dhimbje koke
– lodhje
– dhimbje në fyt
– rrjedhje të hundës
– kollë
– ethe
– mbetje pa frymë
– nxehtësi dhe lëkurë të skuqur te nyjat limfatike
– djersitje

Këshilloheni me specialistin nëse dëshironi ta dini nëse kjo është sëmundje serioze ose vetëm ftohje.

Nëse e përdorni hudhrën si ilaç natyral, trupi do t’jua luftojë infeksionet dhe do ta forcojë sistemin imun, e po ashtu pakëson inflamacionet që shkaktojnë ënjtjen e nyjave limfatike.

Related posts

​Ushqimet më të këqija për urthin

admin

Mos e injoroni gojën e thatë – mund të jetë shenjë e pesë sëmundjeve

rezart morina

Shtatë organet e trupit pa të cilat mund të jetojmë

admin