RTV AHIRETI
Shëndetësi

10 ushqime që duhet t’i hani kur keni dhimbje fyti

10-ushqime-qe-duhet-t’i-hani-kur-keni-dhimbje-fyti

Nëse keni dhimbje fyti, bajame të ënjtura apo një shqetësim të ngjashëm, duhet t’i qëndroni larg ushqimeve të skuqura dhe acidike sepse mund të krijojnë acarim rreth zonës së fytit. Evitoni edhe pijet si kafja apo alkooli. Ndërkohë, mbani shënim këto 10 lloje ushqimesh që jo vetëm mund, por edhe duhet t’i konsumoni nëse keni dhimbje fyti.

 

  • Supë pule
  • Mjaltë
  • Kos
  • Pure patatesh, patate të ziera
  • Vezë
  • Tërshërë
  • Xhinxher
  • Xhelatinë
  • Smoothie
  • Akullore

Related posts

Si t’ia bëni nëse halat e peshkut ju ngelin në fyt?

rezart morina

Largimi i mjekëve nga Shqipëria! Në 2022, 180 mjekë kërkuan certifikatën e sjelljes së mirë për emigrim

rezart morina

Kruajtja e hundës rrit shanset e kësaj sëmundjeje serioze

admin