RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Shuma që shpenzuan kosovarët për udhëtime gjatë muajit qershor

shuma-qe-shpenzuan-kosovaret-per-udhetime-gjate-muajit-qershor

Gjatë muajit qershor kosovarët kanë shpenzuar 141.3 milionë euro për të udhëtuar.

Kjo shifër paraqet një rënie prej 7% më pak se në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës, nga këto harxhime 90% janë nga diaspora, që nënkupton 126.6 milionë euro.

Ndërkaq, shpenzimet e udhëtimit të kosovarëve jashtë vendit, gjatë muajit qershor kanë arritur vlerën e 58.9 milionë eurove që paraqet rritje prej 18% krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2022.

Bëhet e ditur se rreth 46% janë shpenzimet në Shqipëri.

Related posts

Shefi i NATO-s bën thirrje për zgjatjen e pauzës humanitare midis Hamasit dhe Izraelit

rezart morina

Finlandë, Partia e Koalicionit Kombëtar fiton zgjedhjet

rezart morina

Parashkollorët norvegjezë nisin vitin me hiking

admin