RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Si ta mposhtim lodhjen pranverore

​si-ta-mposhtim-lodhjen-pranverore

Fundi i dimrit nënkupton jo vetëm zgjimin e natyrës, por edhe “zgjimin” e organizmit të njeriut.

Trupi duhet të rregullojë disa procese fiziologjike dhe të reagojë ndaj ndryshimit të kushteve të mjedisit dhe mënyrës së jetesës.

Me fillimin e pranverës shumica e njerëzve ndihen më të lodhur se në periudhat e tjera të vitit.

Si lind lodhja pranverore- Lodhja e pranverës lind si një reagim i organizmit ndaj luhatjeve të temperaturës dhe presionit, ndaj ndryshimeve në kohëzgjatjen e dritës së diellit.

Adaptimi- Një organizëm i ri dhe i shëndetshëm zakonisht përshtatet me ndryshimet më lehtë sesa organizmi i njerëzve të moshës së mesme dhe të moshuar. E ashtuquajtura lodhje pranverore shfaqet në një masë më të madhe tek njerëzit e ndjeshëm ndaj klimës, njerëzit me presion të ulët të gjakut ose të moshuarit.

Si shfaqet lodhja pranverore- Ndër simptomat më të zakonshme gjejmë ndjenjën e lodhjes së tepërt, përgjumjes, vështirësisë në gjumë, mungesë përqendrimi dhe dhimbje koke.

Sa zgjat lodhja pranverore- Lodhja pranverore është e përkohshme dhe zakonisht largohet ndërsa trupi përshtatet me ndryshimet e jashtme. Zakonisht zgjat 1 deri në 3 javë, nëse vazhdon më shumë mund të jetë sëmundje dhe këshillohet që të konsultoheni me mjekun.

Si ta mposhtim lodhjen pranverore- Ndjekja e një diete të shëndetshme dhe të larmishme të pasur me vitamina dhe minerale ndihmon shumë për të luftuar lodhjen pranverore.

Fruta dhe perime të freskëta- Një konsum më i lartë i frutave dhe perimeve të freskëta rrit mbrojtjen e trupit dhe për këtë arsye mbrojnë kundër lodhjes së pranverës.

Produkte me drithëra të plota- Dieta për të luftuar lodhjen pranverore duhet të përfshijë gjithashtu produkte me drithëra të plota, të tilla si buka e thekrës, orizi kaf ose gërvishtja.

Pi më shumë ujë- Ky hap është thelbësor, dehidratimi mund të shkaktojë lodhje të tepruar dhe dhimbje koke.

Related posts

Covid19/Ministria e Shëndetësisë: 19 qytetarë të infektuar dhe 15 të shëruar në 24 orët e fundit

admin

Ushqimet që duhet t’i hani gjatë sezonës së verës

admin

Si të mos sëmureni këtë dimër?

rezart morina