RTV AHIRETI
Shëndetësi

Si ta ndihmoni veten kur nxehtësia përkeqëson tensionin

si-ta-ndihmoni-veten-kur-nxehtesia-perkeqeson-tensionin

Me temperaturat e larta dhe rritjen e lagështisë në ajër, të cilën e njohim si një periudhë e nxehtë, enët e gjakut zgjerohen, kështu që simptomat e presionit të ulët të gjakut përkeqësohen. Këto janë marramendje, shikim të paqartë, rrahje të parregullta të zemrës (ose “kapërcim”), etje e shtuar, gulçim, i ftohtë, djersitje dhe lëkurë e zbehtë, madje edhe të fikët.

Por në shumicën e rasteve, presioni i ulët i gjakut që shfaqet te të rinjtë dhe të shëndoshë nuk është diçka për t’u shqetësuar nëse nuk është rezultat i një sëmundjeje ose ilaçi specifik dhe zakonisht mjafton që pacienti t’i përmbahet disa masave.

Studime të shumta kanë treguar se kafeina nga kafeja nuk ndikon ndjeshëm në rritjen e presionit të gjakut kur ai është i ulët. Kafeina stimulon nxjerrjen e lëngjeve nga trupi, kështu që në fakt çon në një kundër-efekt.

Marrja e parregullt e ushqimit ngadalëson rrjedhën e gjakut, kështu që do të ndiheni edhe më të lodhur dhe do t’ju mungojë energjia për funksionimin normal, ndaj është e rëndësishme të organizoni dietën tuaj përmes disa vakteve të vogla gjatë ditë.

Pini më shumë lëngje dhe hani fruta që përmbajnë shumë ujë, si shalqiri dhe pjepri – kjo do të rregullojë qarkullimin dhe do të lehtësojë problemet.

Rritni marrjen e ushqimeve që janë të pasura me vitamina të grupit B, B12, C, kalcium, hekur dhe proteina. Perime me gjethe jeshile, portokall, banane, brokoli, fasule, luledielli, embrion gruri, panxhar, selino, patate dhe të thata rekomandohen frutat.

Ushtrimet mund të ndihmojnë në balancimin e presionit, por mos filloni papritur, në mënyrë që të mos shkaktoni efektin e kundërt. Rekomandohen ushtrime të tilla si ecja e shpejtë, vrapimi i lehtë, noti, çiklizmi mesatar.

Related posts

5 shenja që tregojnë se keni pasur një gjumë të mirë të natës

admin

Kurat natyrale që pastrojnë tërësisht zorrët dhe eliminojnë barkun e fryrë

admin

Duhet t’i lexoni patjetër rreziqet që vijnë nga konsumimi i tepërt i sheqerit

admin