RTV AHIRETI
Shëndetësi

Si ta përgatisni lëkurën tuaj për vjeshtën: këshilla e dermatologut për një kujdes rezistent ndaj të ftohtit

si-ta-pergatisni-lekuren-tuaj-per-vjeshten:-keshilla-e-dermatologut-per-nje-kujdes-rezistent-ndaj-te-ftohtit

Tani që jemi kthyer në punë, që vera dhe dielli janë vetëm një kujtim i paqartë, duhet të kujdesemi për lëkurën ende të nxirë (dhe gjithashtu pak të traumatizuar nga ekspozimi i verës) dhe ta përgatisim për të ftohtin e parë.

Hapi i parë: pastrimi i dyfishtë që është i mirë për të gjithë

“Kujdesi i mirë i lëkurës fillon me pastrimin – e bën menjëherë të qartë dermatologu – Në këtë periudhë është e lehtë të krijohen njolla, si në fytyrë ashtu edhe në trup, të cilat nuk janë gjë tjetër veçse mbetje rrezitëse, këto janë qeliza të gjendjes me brirë. që ruajnë ende melaninën”. Vitet e fundit është folur shumë për pastrimin e dyfishtë, një metodë efektive për të përftuar një pastrim më të thellë të fytyrës. “Ne përdorim një vaj ose një qumësht kremoz që përmban vajra, dhe më pas e heqim me një detergjent që përmban surfaktantë vegjetalë – vazhdon Romano – Kjo teknikë do të jetë shumë e dobishme për të hequr të gjitha qelizat e vdekura, por në gjendje të respektojë filmin hidrolipidik”.

Hapi i dytë: eksfolioni

Eksfolimi është në gjendje të përshpejtojë qarkullimin e lëkurës dhe të ndërhyjë në ato çngjyrosje të shëmtuara të shkaktuara nga mbetjet e nxirjes. “Eksfolimi mund të jetë dy llojesh: mekanik ose kimik. Në rastin e parë e bëjmë me një leckë mikrofibër. Duke e kaluar në lëkurë do të vërejmë se ajo do të errësohet, se do të bëhet pis. Dhe nuk është një Problemi i higjienës: janë pikërisht mbetjet në vend të një eksfolimi kimik, zgjedhim një produkt me mikrogrimca që nuk përmbajnë mikroplastikë: preferojmë substanca të natyrës bimore si kripëra dhe vajra të përziera së bashku, ose sot ka disa produkte me prejardhje nga kajsia. bërthamat, perfekte sepse janë eko-termokompatibile, nuk kanë nevojë për shpëlarje dhe mbi të gjitha nuk ndotin”. Scrubs si këto mund të bëhen edhe dy herë në javë.

Hapi i tretë: hidratoni

Në verë, lëkura jonë është në rrezik të lartë të dehidrimit dhe ka dy arsye kryesore: nga njëra anë, pikërisht për shkak të temperaturave të larta, lëkura i nënshtrohet avullimit (falë mekanizmit tonë të brendshëm termorregullues) dhe kjo padyshim përfshin një humbje. e ujit. Nga ana tjetër, në verë kemi më pak gjasa të përdorim kremra dhe kremra, ndihemi të rënduar dhe kemi më pak dëshirë t’i përkushtohemi kujdesit të lëkurës. “Për këto dy arsye rrezikojmë që lëkura jonë të dehidratohet, kjo do të çojë në tharje më të madhe, e cila në disa zona të trupit mund të shkaktojë gjithashtu kruajtje. Për këtë arsye tani duhet të punojmë për hidratim – paralajmëron Romano – Ne përdorim primer, serume, serumet fermentohen në mjete ujore dhe ne përpiqemi të sigurohemi që të furnizojmë lëkurën tonë me substanca rihidratuese. Hidratimi i kompensuar është anti-plakja më e mirë që kemi. ” Dhe më pas janë disa përbërës aktivë që na ndihmojnë, si retinoli, acidi hialuronik ose ceramide ose vaj shea, sytha gruri: është nga substanca të afta të rikompaktojnë pengesën e kornesë, ose mburojën e lëkurës sonë.

Related posts

Informacione bazë që duhet t’i dini për dhimbjet e veshkave

admin

Nëse vuani nga anemia konsumoni këto ushqime

admin

4 lëngje perimesh që do t’ju ndihmojnë të keni një trup të shëndetshëm

rezart morina