RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ushtria e Ukrainës rimerr disa vendbanime nga Rusia në Kherson, Donetsk dhe Kharkiv

ushtria-e-ukraines-rimerr-disa-vendbanime-nga-rusia-ne-kherson,-donetsk-dhe-kharkiv

Ushtria e Ukrainës ka rimarrë nga forcat ruse dy vendbanime në rajonin Kherson dhe një në rajonet Donetsk dhe Kharkiv, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim nga autoritetet e Kievit thuhet se kontrolli i vendbanimeve Myrolyubivka dhe Arkhanhel’s’ke në rajonin Kherson u rimor nga forcat ushtarake të Ukrainës.

Theksohet se fshati Tors’ke në rajonin Donetsk dhe fshati Borova në rajonin Kharkiv u morën përsëri nga forcate Rusisë.

Ushtria e Ukrainës dje mori nën kontroll qytetin e rëndësishëm strategjik Lyman në rajonin Donetsk.

Related posts

Sulmet ndaj xhamive në Qipron greke në rritje – VIDEO

admin

Presidenti turk takohet me krerët turq përpara samitit të jashtëzakonshëm

rezart morina

Kryediplomati turk dhe kryeministri i Katarit diskutojnë për Gazën

RTI