RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Si ta rifitojmë gjumin e humbur

​si-ta-rifitojme-gjumin-e-humbur

Thonë se mjerimi i një nate pa gjumë nuk mund të rregullohet.

E një rishikim i ri shkencor argumenton se “borxhi i gjumit” nuk mund të paguhet gjithmonë, me disa nga dëmet nga privimi i vazhdueshëm i gjumit që ka të ngjarë të jetë i pakthyeshëm. Studimet tregojnë se e diela ose e hëna shpesh nuk janë të mira.

Shumica e njerëzve flenë më gjatë në fundjavë. Pra, nëse zgjoheni të hënën në orën 6 të mëngjesit me vetëm disa orë gjumë të humbur – sepse keni dremitur në fundjavë, truri juaj do t’ju lejojë të qëndroni zgjuar të shqetësuar të hënën në mbrëmje. Nga mesi i javës do të keni humbur edhe më shumë gjumë, kështu që truri juaj nuk do t’ju lejojë.

Në fund të fundit, ka një fitim mes asaj se sa gjatë flini dhe sa thellë flini. Të mos shpenzosh kohë të mjaftueshme në shtrat është një gjë, por një mënyrë tjetër për të nxitur gjumë me cilësi të dobët është të kalosh shumë kohë në shtrat. Ka të bëjë me gjetjen e ekuilibrit të duhur për ju.

Ky studim ka të bëjë me pasojat neurotike të ndërprerjes kronike të gjumit. Gjumi më pak se pesë orë është një parashikues i vdekshmërisë. Por njerëzit që humbasin gjithmonë gjumin janë të ndryshëm nga ata që arrijnë fundjavat. Në një farë mase, gjumi i fundjavës mund të kompensojë.

Related posts

Nishanet lajmërojnë kur janë të rrezikshëm, Ylli Merja zbulon si t’i trajtoni me mjekime popullore

admin

Çfarë i ndodh organizmit nëse hani dy banane në ditë

admin

Gjashtë ushqime që ju ndihmojnë të flini më mirë

rezart morina