RTV AHIRETI
Shëndetësi

Si të parandaloni dhe trajtoni diabetin me 9 kura natyrale?

si-te-parandaloni-dhe-trajtoni-diabetin-me-9-kura-natyrale?

Kërkimet shkencore shumohen në të njëjtin drejtim: një dietë e mirë jo vetëm parandalon, por lufton sëmundjen. Dhe shmangni drogën. Rozmarina gjithashtu mund të jetë e rëndësishme. Të paktën dy orë e gjysmë aktivitet fizik në javë. Të gjitha këto vlejnë për shëndetin tuaj…

SI TË PARANDALOJMË DIABETIN NE MËNYRË NATYRORE

Por le të shohim me detaje se cilat janë kurat më të mira natyrale, duke filluar nga dieta, të cilat ndihmojnë në trajtimin dhe parandalimin e diabetit (në fakt një mungesë insuline në gjak me vlera jonormale të glukozës), një sëmundje që në Itali prek katër milionë njerëz…

Dieta mesdhetare. Nuk ka asgjë për të shtuar në një menu që të gjithë duhet ta kishim gdhendur në kokën tonë: spageti, peshk, sallatë, vaj ulliri ekstra të virgjër (italian dhe jo tunizian apo grek). E vetmja masë paraprake për ata në rrezik që duan të parandalojnë diabetin është të kenë kujdes me karbohidratet dhe t’i ulin ato deri në 50 për qind. Fuqia terapeutike e dietës mesdhetare gjithashtu arrin të lejojë, me këtë ilaç natyral, të riparojë enët e gjakut të dëmtuara nga diabeti.

Hapësirë për fruta të thata. Për shembull, bajamet, mbretëreshat e vërteta të kësaj kategorie. Ndër të tjera ulin nivelin e kolesterolit, janë të pasura me kripëra minerale, kalcium dhe për rrjedhojë përmirësojnë edhe shëndetin e kockave. Një tjetër studim shkencor mbi diabetin, i nënshkruar nga Katherine Esposito, e Qendrës së Diabetit të Universitetit të Dytë të Napolit: falë një konsumimi të mirë të proteinave, të përmbajtura me bollëk në bishtajore dhe fruta të thata, është e mundur të vonohen të paktën disa vite përdorimi i ilaçit të parë për të luftuar diabetin vdekjeprurës.

Konsumimi i frutave të freskëta. Në kuadër të terapisë për kurimin dhe parandalimit për të shmangur diabetin, konsumimi i frutave të freskëta është shumë i rëndësishëm. Frekuenca? Të paktën dy deri në tre herë në ditë, duke filluar me mëngjesin.

Rozmarina gjithashtu ka rëndësinë e saj. Për një arsye të thjeshtë dhe të qartë: mban nën kontroll luhatjet e sheqerit në gjak. Një funksion strategjik, i cili mund të arkëtohet duke përdorur rozmarinë më shpesh në kuzhinë.

Ky është një ilaç thelbësor që shkon me shmangien e pijeve me sheqer, mos pirjen e duhanit dhe reduktimin e kripës në të gjitha pjatat. E gjithë kjo jo vetëm për të humbur peshë, por edhe për të ulur presionin e gjakut dhe kolesterolin dhe në këtë mënyrë redukton inflamacionin.

Kujdes nga nivelet e larta të triglicerideve. Në këtë rast, dhe me kolesterol të ulët “të mirë”, shanset për t’u prekur nga diabeti rriten në mënyrë eksponenciale. Si në rastin e grave që kanë vuajtur nga diabeti gjatë lindjes.

Ushtrimi. Niveli minimal është 150 minuta në javë, me aktivitet të moderuar. Nëse shkoni dhe shikoni nga afër, kupton se janë dy orë e gjysmë, një kohë vërtet e arritshme për të gjithë për të bërë aktivitet fizik dhe stërvitje. Do të mjaftonte të ecni më shumë, të ngjisni shkallët në këmbë: gjeste të thjeshta që i sugjerojmë shpesh.

Pini kamomil. Jo vetëm nëse keni probleme me pagjumësinë, duke shmangur kështu humbjen e parave për droga nga të cilat më pas bëheni të varur, por edhe sepse kjo ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Vajrat e duhur për diabetin. Në thelb janë dy: vaji esencial i eukaliptit dhe vaji i barbarozës.

Related posts

Gabimet që ju i bëni kur sëmureni me grip

admin6

A është normale që një fëmijë të gërhasë? Specialistët tregojnë kur duhet të shqetësoheni

admin

Përfundon studimi tre vjeçar! Shkencëtarët gjejnë përbërësin që ju shpëton nga mpiksjet dhe goditjet e trurit në këtë perime jeshile

RTI