RTV AHIRETI
Shëndetësi

Si të ulni shtypjen e gjakut me vetëm këtë ushqim

si-te-ulni-shtypjen-e-gjakut-me-vetem-kete-ushqim

Spirulina, një “super-ushqim” i përbërë nga algat, mund të ndihmojë në reduktimin e shtypjes të gjakut, sipas një studimi.

Një proteinë specifike në spirulinë relaksoi arteriet në kafshë laboratorike.

Spirulina përdoret gjerësisht në suplemente dhe “smoothie” për një mori gjendjesh shëndetësore duke përfshirë humbjen e peshës, ethet dhe diabeti.

Por ka prova të kufizuara shkencore për efektet pozitive të algave, të cilat ekspertët po hetojnë ende.

Hulumtimi i fundit, megjithatë, tregon potencialin e përbërësit për të luftuar efektin e hipertensionit, i njohur si shtypje të gjakut.

Related posts

Disa nga përfitimet shëndetësore që i merrni nga vezët

admin

​Nëse dëshironi të ruani shëndetin e mëlçisë, këto katër lloje perimesh janë aleatët tuaj

admin

​Bëni këtë test dhe do të kuptoni se sa e shëndetshme është zemra juaj

admin