RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Simpatizantët e organizatës terroriste YPG/PKK organizojnë protestë në Suedi

simpatizantet-e-organizates-terroriste-ypg/pkk-organizojne-proteste-ne-suedi

Mbështetësit e organizatës, të cilët hapën copa pëlhurash që simbolizonin organizatën terroriste YPG/PKK, brohoritën parulla kundër Agjencisë Suedeze të Inteligjencës (SEPO)

Në kryeqytetin e Suedisë, Stokholm, simpatizantët e organizatës terroriste YPG/PKK protestuan kundër marrëveshjes së vendit me Turqinë, raporton Anadolu Agency (AA).

Mbështetësit e organizatës terroriste u mblodhën në sheshin Norra Bantorget dhe marshuan para Parlamentit të Suedisë.

Mbështetësit e organizatës, të cilët hapën copa pëlhurash që simbolizonin organizatën terroriste YPG/PKK, brohoritën parulla kundër Agjencisë Suedeze të Inteligjencës (SEPO).

Në një deklaratë të bërë dje nga SEPO, u kërkua që organizata terroriste PKK dhe organizatat e tjera terroriste të ndalohen nga organizimi i protestave në Suedi.

Në Samitin e NATO-s që u mbajt në Madrid, kryeqyteti i Spanjës, u nënshkrua një memorandum trepalësh mes Turqisë dhe Finlandës dhe Suedisë, të cilat kishin aplikuar për anëtarësim në NATO, për t’i eliminuar shqetësimet e sigurisë të shprehura nga Ankaraja. /aa

Related posts

Sot zgjedhet kryeministri i parë shqiptar në Maqedoni të Veriut

admin6

Lista pritet të bëhet publike shpejt, ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

admin

Iran, mbyllen institucionet shtetërore për shkak të ndotjes së ajrit

rezart morina