RTV AHIRETI
Shëndetësi

Simptomat e diabetit përfshijnë një dhimbje të pazakontë në këmbë

simptomat-e-diabetit-perfshijne-nje-dhimbje-te-pazakonte-ne-kembe

Simptomat e diabetit mund të jenë vërtet të vështira për t’u dalluar në fazat e hershme të tij dhe thjesht mund t’i ngatërroni me shenjat e lodhjes ose plakjes – por ekziston një simptomë kryesore e sheqerit në gjak në këmbët tuaja që nuk duhet ta injoroni.

Diabeti është një gjendje e zakonshme që prek rreth pesë milionë njerëz vetëm në Mbretërinë e Bashkuar.

Shumica e rasteve shkaktohen nga diabeti i tipit 2, ku trupi lufton të reagojë ndaj hormonit të insulinës, ose pankreasi nuk prodhon mjaftueshëm insulinë.

Simptomat më të zakonshme të diabetit zakonisht përfshijnë lodhjen e vazhdueshme, urinim më i madh se normalisht ose ndjenjën e etjes së pazakontë, shkruan The Mirror.

Por, disa pacientë gjithashtu mund të fillojnë të zhvillojnë një dhimbje të çuditshme në këmbë.

Sheqeri i lartë në gjak mund të shkaktojë dëmtime nervore; veçanërisht në duar, këmbë dhe këmbë.

Kjo mund të çojë në një mpirje në këmbë, por edhe një dhimbje shpimi gjilpërash ose djegieje, tha ai.

Ndërsa dëmtimi nervor përparon, këmbët mund të bëhen jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj prekjes.

Disa pacientë madje përpiqen të vendosin këmbët e tyre nën një çarçaf pasi dhimbja bëhet kaq e fortë.

Ju duhet të flisni me një mjek nëse zhvilloni një dhimbje të pazakontë si lloj ndjesi shpimi gjilpërash në këmbët tuaja që nuk do të largohet ose ndërpret rutinën tuaj të përditshme.

Related posts

Lajini mollët me ujë të nxehtë dhe do të kuptoni diçka shumë të rëndësishme për to

admin

Estrogjeni i lartë tek meshkujt: 5 shenja që tregojnë çekuilibër hormonal

rezart morina

Tre të vdekur nga coronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë

admin