RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Qeveria i shpall organizata terroriste “Mbrojtjen Civile” e “Brigadën e Veriut”

qeveria-i-shpall-organizata-terroriste-“mbrojtjen-civile”-e-“brigaden-e-veriut”

Qeveria e Kosovës, i ka shpallur organizata terroriste “Mbrojtjen Civile” (Civilna Zashtita) dhe “Brigadën e Veriut” (Severna Brigada) – organizata këto që operojnë në pjesën veriore të vendit, të banuar me shumicë serbe, duke thënë se ato janë përgjegjëse për tensionet e fundit në këtë zonë.

Kryeministri Albin Kurti, ka përmendur veprimet që janë ndërmarrë nga këto grupe, si sulmet ndaj KFOR-it, gazetarëve e qytetarëve tjerë.

“Sulmet ndaj qytetarëve e ushtarëve të KFOR-it, shkaktim i rrezikshëm ndaj pronës publike e private, detyrimi në marrjen pjesë në protesta të dhunshme etj, janë veprimet e ndërmarra nga këto grupe. Andaj, ’Mbrojta Civile’ dhe ’Brigada e Veriut’ shpallen organizata terroriste”, tha Kurti.

Related posts

Xhaferoviq pas takimit me Erdoğan-in: Turqia ka rol shumë stabilizues në rajon

admin

Gjendet një person i vdekur në Lumin e Klinës

admin

Përfundon seanca në Hagë, deklarata hapëse e mbrojtjes së Shalës prezantohet nesër

rezart morina