RTV AHIRETI
Shëndetësi

Simptomat e mundshme të mungesës së vitaminës B12

simptomat-e-mundshme-te-mungeses-se-vitamines-b12

Shumë njerëz vuajnë shpesh nga mungesa e vitaminës B12, një simptomë që është shumë e vështirë për t’u diagnostikuar.

Kjo sepse mungesa e vitaminës B12 shfaqet me një gamë të gjerë simptomash, nga marramendja deri te çrregullimet obsesive-kompulsive, të cilat mund të shkaktohen edhe nga një problem apo mungesë tjetër.

Mungesa e vitaminës B12 mund të shkaktohet nga moskonsumimi i ushqimeve të pasura me këtë vitaminë, siç ndodh me vegjetarianët dhe veganët. Rekomandohet monitorim i rregullt i niveleve të vitaminës B12 (sidomos në rastet e alkoolizmit, çrregullimeve të stomakut ose zorrëve, plakjes ose sëmundjeve gjenetike).

SHKAQET

Marramendje

Nëse shpesh humbisni ekuilibrin dhe ndiheni shumë shpesh të trullosur, duhet të konsultoheni me një mjek. Marramendja është simptoma tipike e presionit të ulët të gjakut, që është një efekt anësor i zakonshëm i mungesës së vitaminës B12.

Përkeqësimi i shikimit

Vitamina B12 është thelbësore për funksionimin e duhur të nervave. Mungesa e tij mund të dëmtojë nervin optik, nervin që bart informacionin dhe sinjalet nga syri në tru.

Depresioni

Edhe pse nuk është e qartë se si ndikon saktësisht vitamina B12 në një sëmundje kaq komplekse si depresioni, disa studime kanë treguar se pacientët me depresion kanë ulur nivelet e vitaminës B12.

Diarre dhe fryrje

Për shkak të përthithjes së pamjaftueshme të B12, qelizat e traktit tretës nuk marrin një sasi të mjaftueshme oksigjeni. Kjo çon në probleme të tretjes si gazra, kapsllëk, diarre, humbje të oreksit dhe humbje peshe.

Dobësi muskulore

Dobësia e muskujve është një simptomë e dukshme e mungesës së vitaminës B12, sepse muskujt nuk marrin oksigjen të mjaftueshëm dhe nuk mund të kryejnë aktivitetet e përditshme.

Related posts

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

admin

​Shmangni këto ushqime që shkaktojnë gurë në veshka

admin

Stresi dhe mërzia nxisin dhimbjet e reumatizmës

admin6