RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sindikata e dytë më e madhe e Mbretërisë së Bashkuar mbështet lëvizjen e bojkotit të Izraelit

sindikata-e-dyte-me-e-madhe-e-mbreterise-se-bashkuar-mbeshtet-levizjen-e-bojkotit-te-izraelit

Sindikata e dytë më e madhe në Mbretërinë e Bashkuar të premten mbështeti lëvizjen BDS kundër Izraelit të udhëhequr nga palestinezët në një konferencë.

UNITE, e cila përfaqëson 1.2 milion punëtorë dhe është një nga 15 sindikatat e lidhura me Fushatën e Solidaritetit të Palestinës, miratoi tre mocione në mbështetje të BDS*.

Njëra, e cila u miratua njëzëri, i bën thirrje qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të heqë dorë nga projektligji i Aktivitetit Ekonomik të Organeve Publike (Çështjet e Jashtme), i cili ndalon organet publike, përfshirë këshillat, të nisin bojkotet e tyre dhe përmend në mënyrë eksplicite Izraelin dhe Territoret e Pushtuara.

Një mocion tjetër pohoi njohjen e Izraelit nga sindikata si praktikues të aparteidit dhe i kërkoi qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të braktiste marrëveshjen e saj të tregtisë së lirë me vendin.

Një mocion tjetër që u miratua kishte të bënte me emërtimin e gjashtë organizatave të shoqërisë civile palestineze dhe të të drejtave të njeriut nga Ministria izraelite e Mbrojtjes si organe “terroriste”. Ky është një “sulm i drejtpërdrejtë në një përpjekje për të izoluar dhe kufizuar mbrojtësit e të drejtave të njeriut”, tha konferenca, duke shtuar se organizatat e synuara “sigurojnë shërbime dhe mbështetje për gratë, fëmijët, fermerët dhe të burgosurit dhe mbështesin kolektivisht mijëra palestinezë”.

UNITE bëri thirrje që qeveria izraelite të heqë dorë nga akuzat e saj “të rreme” dhe që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar të riafirmojë mbështetjen e saj për shoqërinë civile palestineze.

UNITE e ka bërë të qartë se do të vazhdojë të qëndrojë krah për krah me popullin palestinez dhe të refuzojë të gjitha përpjekjet për të delegjitimuar luftën e tyre për çlirim”. /mesazhi

*BDS është një lëvizje e udhëhequr nga Palestinezët për liri, drejtësi dhe barazi. BDS mbështet parimin e thjeshtë se palestinezët kanë të drejta të njëjta si pjesa tjetër e njerëzimit.

Related posts

Kosovës i mohohet pjesëmarrja në Olimpiadën Matematike Ballkanike, Serbia shkel ujdinë e Ohrit

admin

Kurti pas takimit me Lajçak: E pranojmë propozimin evropian, por ka pyetje që do t’i parashtrojmë në Bruksel

admin

OKB pezullon programet në Afganistan, pas ndalimit të punës së grave

admin