RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Siri, 7 civilë të vdekur në sulmin e Rusisë në Idlib ndaj fshatrave të krishterë

siri,-7-civile-te-vdekur-ne-sulmin-e-rusise-ne-idlib-ndaj-fshatrave-te-krishtere

Avionët luftarakë rusë, të cilët u ngritën nga baza Hmeymim në Latakia, kryen një sulm ajror në fshatrat Yakubiyye dhe Judeida në perëndim të Idlibit

Shtatë civilë u vranë dhe 13 të tjerë u plagosën si pasojë e sulmit ajror të avionit luftarak rus në fshatrat Yakubiyye dhe Judeida në provincën e Idlibit, ku jetojnë banorë të krishterë, në veriperëndim të Sirisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas observatorit të avionëve të opozitës, avionët luftarakë rusë, të cilët u ngritën nga baza Hmeymim në Latakia, kryen një sulm ajror në fshatrat Yakubiyye dhe Judeida në perëndim të Idlibit.

Sipas informacionit të marrë nga zyrtarët e Mbrojtjes Civile të Idlibit (Helmetat e Bardha), nga sulmi ajror i aeroplanit rus në fshatin Judeida të Idlibit, sipas përcaktimeve të para, kanë humbur jetën 7 persona dhe 13 të tjerë janë plagosur.

– Situata në Idlib

Në takimin e Astanës në vitin 2017, Turqia, Rusia dhe Irani vendosën të krijojnë 4 “zona deeskalimi” në zonën që nuk është nën kontrollin e regjimit të Asadit.

Regjimi, terroristët e mbështetur nga Irani dhe Rusia vazhduan sulmet e tyre dhe morën 3 nga 4 rajonet dhe u drejtuan për në Idlib.

Megjithëse Turqia në shtator 2018 arriti një marrëveshje shtesë për të forcuar armëpushimin me Rusinë, sulmet u intensifikuan përsëri në maj 2019. Pas marrëveshjes së re mes Turqisë dhe Rusisë më 5 mars 2020, armëpushimi ruhet në masë të madhe.

Përafërsisht 2 milionë civilë që ikën nga sulmet gjatë periudhës 2017-2020 u detyruan të migrojnë në rajonet afër kufirit turk. /aa

Related posts

Shkupi përkujton 60-vjetorin e tërmetit katastrofal

admin

Guterres: Ka filluar kolapsi i klimës, valët e të nxehtit po kërcënojnë njerëzit

rezart morina

Miliarderi kinez burgoset për 13 vjet

admin