RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Siria lejon rifillimin e dërgesave të ndihmave të OKB-së nga kufiri me Turqinë

siria-lejon-rifillimin-e-dergesave-te-ndihmave-te-okb-se-nga-kufiri-me-turqine

Pas një bllokade ruse në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, Siria do të lejojë OKB-në të vazhdojë dërgimin e ndihmave humanitare nga Turqia në zonat e kontrolluara nga rebelët e vendit, ndërkohë që vendi është përfshirë në një luftë civile prej më shumë se një dekade.

Ambasadori sirian në OKB, Bassam al-Sabbagh i shkroi organit më të fuqishëm të Kombeve të Bashkuara, ku i thotë se ”qeveria siriane ka vendosur t’i japë leje Kombeve të Bashkuara dhe agjencive të saj për të përdorur pikën kufitare Bab al-Hawa”.

Ditët e fundit, miliona personave në Sirinë Veriperëndimore u janë ndërprerë furnizimet, pasi Rusia vuri veton ndaj një zgjatjeje nëntëmujore të mekanizmit në Këshillin e Sigurimit.

Një kundërpropozim nga Moska, i cili do të kishte parashikuar një zgjatje gjashtëmujore, gjithashtu dështoi.

Rusia është një nga aleatët më të ngushtë të qeverisë siriane. /atsh

Related posts

Sveçla: Qytetarët janë të rrezikuar sepse kriminelët nuk po ndëshkohen nga drejtësia

rezart morina

Vajza e Malcolm X: Nëse duam që racizmi të marrë fund, duhet të shpjegojmë ngjarjet e vërteta të historisë

rezart morina

25 për qind më pak policë në objektet komunale në veri

rezart morina