RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sistemi shëndetësor gjerman në prag të kolapsit

sistemi-shendetesor-gjerman-ne-prag-te-kolapsit

Mjekët paralajmëronin vazhdimisht për një kolaps dhe ankesat e prindërve që nuk mund të gjejnë një pediatër prej muajsh ose më gjatë po shtohen.

Pediatria në Gjermani është në prag të kolapsit dhe prindërit janë të detyruar të kujdesen vetë për fëmijët e tyre të sëmurë, sepse nuk ka mjaftueshëm personel mjekësor në spitale.

Këto janë fjalët e gazetares gjermane Sabina Renefatz, e cila ka publikuar një artikull në “Spiegel”, në të cilin shprehet se sistemi shëndetësor gjerman është gati në kolaps.

“Fundjavën e kaluar, djali im tetëvjeçar kishte temperaturë mbi 40.5 gradë Celsius, ditë e natë. Po kollitej dhe merrte frymë me vështirësi. U luta fshehurazi që të mos kishte nevojë për doktor, gjë që tingëllon absurde, pasi unë jam ateist. Mirëpo, më dukej se lutja ishte më efektive sesa mbështetja në sistemin shëndetësor”, shkruan kjo gazetare për përvojën e saj të fundit me spitalet gjermane.

Ajo tregon gjithashtu se vajza e saj, kur ishte dy vjeçe, u infektua me virusin në vitin 2018 dhe përfundoi në spital. Edhe atëherë, në spitalet gjermane kishte mungesë kronike punonjësish dhe prindërit duhej të ndryshonin infermierët, të cilët nuk kishin kohë të mjaftueshme për t’u ndihmuar të gjithë pacientëve.

“Kjo ishte katër vjet më parë. Që atëherë, situata është përkeqësuar në mënyrë drastike”, thotë Reneface.

Sipas gazetares në fjalë, Qendrat mjekësore në qytetet e mëdha si Berlini janë plotësisht të mbingarkuara, me kohë pritjeje deri në dhjetë orë.

“Mjekësisë pediatrike i mungojnë gjërat më elementare: shtretërit, personeli mjekësor dhe madje edhe antibiotikët po pakësohen. Pediatritë janë të stërmbushura. Foshnjat me sëmundje të shërueshme duhet të dërgohen në pjesë të tjera të vendit për t’u pranuar në spital. Mjekët e rinj punojnë në kushte çnjerëzore, shpesh nga 17 orë pa ndërrim”, shtoi ajo.

Një zëdhënës i Shoqatës Federale të Pediatërve, Jakob Maske, tha se për momentin jeta dhe shëndeti i fëmijëve dhe të rinjve janë “në rrezik të mjaftueshëm”.

Kjo deklaratë e Jakob Maske sipas gazetares në fjalë duket fjali e paprecedentë, dhe natyrisht, siç thotë ajo kushtet janë më shumë si një zonë lufte, dhe jo një nga vendet gjoja më të pasura në botë.

Problemet e pediatrisë gjermane kanë qenë të dukshme për një kohë të gjatë.

Mjekët paralajmëronin vazhdimisht për një kolaps dhe ankesat e prindërve që nuk mund të gjejnë një pediatër prej muajsh ose më gjatë po shtohen.

Gazetarja gjermane thekson më tej se spitalet e fëmijëve nuk janë prekur nga ndonjë fatkeqësi natyrore, por se është pasojë e gabimeve të mëdha politike.

Në mjekësi, tani është rasti që trajtimet e shtrenjta duke përdorur teknologji moderne janë më të mira se ato që kërkojnë njerëz dhe kohë, për shembull, për t’u kujdesur për një foshnjë të lindur para kohe ose për të ekzaminuar një foshnjë që qan.

Ndërsa pensionistët vazhdojnë të bëjnë teste të shtrenjta në pajisje që nuk përmirësojnë domosdoshmërisht jetën e tyre, spitalet e fëmijëve po mbyllen. Në gjithë vendin ka mungesë të mjekëve pediatër.

Mungesa e stafit është edhe pasojë e vendimeve që janë jomiqësore ndaj fëmijëve: në vitin 2017, kursi trevjeçar i trajnimit për infermierët pediatrikë u hoq dhe u zëvendësua nga trajnimi i përgjithshëm i infermierisë, për të kompensuar mungesat e stafit në shtëpitë e të moshuarve. Specializimi është i mundur vetëm pas dy vjetësh.

Ndërsa dikur mund të ndihmonte një infermiere pediatrie në vitin e tretë të trajnimit, sot ata duhet të kryejnë gjithë procesin fillimisht.

Duket se nevojat e të moshuarve dhe fëmijëve janë vazhdimisht në konflikt, megjithëse kujdesi për të dy duhet të përmirësohet, përfundon autori.

Related posts

Blinken: NATO duhet të forcojë Ukrainën për të penguar sulmet e ardhshme

rezart morina

Tërmeti tragjik me mbi 1 mijë viktima, talebanët bëjnë thirrje për ndihmë ndërkombëtare

admin

Izraeli hedh përgjegjësinë mbi qeverinë libaneze dhe Hamasin për raketat e lëshuara në rajonet veriore

admin