RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Situata pas vërshimeve në Kosovë, MPB: Intervenime në zona të caktuara dhe zonat e vërshuara

situata-pas-vershimeve-ne-kosove,-mpb:-intervenime-ne-zona-te-caktuara-dhe-zonat-e-vershuara

Shumë qytete në vend janë përballur gjatë kësaj jave me vërshime pas reshjeve të shiut në vend.

Klina, Skenderaj, Mitrovica, Istogu e qytete tjera janë më të prekura nga vërshime, derisa Ministria e Punëve të Brendshme bëri të ditur se nga mbledhja e raporteve periodike të të gjitha institucioneve relevante, pas ndaljes së reshjeve të shiut, vendi ynë ka kaluar natë të qetë, por me intervenime të ndryshme në zona të caktuara.

“Njësitet profesionale të AME-së po vazhdojnë angazhimin me pompa për largimin e ujit në shtëpitë dhe në zonat ku ka pasur përmbytje nga vërshimet. Aktualisht, po intervenohet edhe në infrastrukturën e prekur nga vërshimet në mënyrë që shërbimet dhe qarkullimi për qytetarët të normalizohet”, thuhet në njoftim.

MPB thekson se në fokus vazhdojnë të jenë kërkesat dhe nevojat e familjeve që janë evakuuar dy ditët e fundit.

Qendra Operative Emergjente e Ministrisë së Punëve të Brendshme do të vazhdojë koordinimin ndër-institucional me qëllim të reagimit në rastet e nevojshme dhe ndaj kërkesave të mundshme që do i pranojë nga Komunat dhe nga qytetarët.

Ndryshe, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se reshjet e shiut me intensitet të ndryshuar pritet të vazhdojnë edhe gjatë ditëve në vazhdim, deri më 25 janar.

Ndërkaq, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik njofton se uji në rrjetet shpërndarëse nga sisteme me vlera të shtuara të turbullirës nuk është brenda standardit të paraparë dhe nuk rekomandohet të pihet.

IKSHPK rekomandon konsumatorët që shfrytëzojnë këto rrjete shpërndarëse të ujit nga sisteme me vlera të shtuara të turbullirës që para përdorimit ta vlojnë ujin, si masë e sigurisë bakteriologjike e zbatueshme në situata me turbullirë të shtuar në resurse. /

Related posts

Udhëheqësit e partive spanjolle takohen për të formuar qeverinë e re

admin

Gjykata Komerciale shtyn ekzekutimin e vendimit të MINT për Klan Kosovën

rezart morina

Rruga Istiklal në Stamboll, përsëri e hapur për këmbësorët

admin