RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

”SOS Humanity” shpëton mbi 150 migrantë në Mesdhe

”sos-humanity”-shpeton-mbi-150-migrante-ne-mesdhe

Organizata gjermane humanitare ”SOS Humanity” ka shpëtuar më shumë se 150 emigrantë në vështirësi në Mesdhe.

”Ekuipazhi i anijes së shpëtimit ”Humanity 1” nxitoi në ndihmë të një varke prej druri që mbante gati 50 njerëz në fatkeqësi”, njoftoi organizata.

Më shumë se 100 njerëz u sollën të sigurt në anije me gomone të martën. SOS Humanity thotë se ende ka më shumë se 250 njerëz në bord.

Emigrantët që ata ndihmojnë për të shpëtuar duan të arrijnë në BE, por kalimi jashtëzakonisht i rrezikshëm shpesh i lë ata të bllokuar në det.

Italia kohët e fundit ka shtrënguar politikën e saj të migracionit nën qeverinë e re të krahut të djathtë të kryeministrit Giorgia Meloni, duke e bërë edhe më të vështirë për emigrantët arritjen e sigurisë./atsh

Related posts

Aksioni i Policisë në Leposaviq, konfiskohen disa vetura

admin

Kurti takon kandidaten për kryetare të Komunës së Zveçanit

rezart morina

Presidentja e Perusë nuk pranon të dorëhiqet pavarësisht javëve me dhunë

admin