RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Sot përfundon afati për lirimin e institucioneve që funksionojnë nën sistemin e Qeverisë së Serbisë në Mitrovicën e Veriut

sot-perfundon-afati-per-lirimin-e-institucioneve-qe-funksionojne-nen-sistemin-e-qeverise-se-serbise-ne-mitrovicen-e-veriut

Gjatë ditës së sotme edhe zyrtarisht skadon afati i vendimit i shtyrë edhe për dy javë, për lirimin e objekteve të komunës së Mitrovicës së Veriut, nga institucionet që funksionojnë nën sistemin e Qeverisë së Serbisë.

Kryetari i Mitrovicës së Veriut që vjen nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Erden Atiq ka theksuar se lirimi i këtij objekti do të ndodhë përfundimisht më 8 Shtator, pa shtyrje të mëtutjeshme.

Komuna e Mitrovicës Veriore, me anë të një vendimi kishte kërkuar që të bëhet lirimi i një objekti komunal, që aktualisht është në shfrytëzim nga institucionet e Serbisë.

E ky vendim i autoriteteve lokale në Mitrovicën e Veriut, kishte ngjallur reagimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian.

Për vendimin e Atiq pati reaguar Bashkimi Evropian, duke vlerësuar se roli i kryetarëve aktualë në komunat veriore të vendit është administrativ dhe vendimet e tilla ndikojnë në rritjen e tensioneve në veri të vendit.

Kundër këtij vendimi doli Lista Serbe. Kjo parti njoftoi ditë më parë se katër institucionet serbe nuk do të largohen nga objekti në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë të Veriut, që sipas autoriteteve lokale i përket kësaj komune.

Related posts

Shkon në gjashtë numri i terroristëve të vrarë në veri të Kosovës

admin

Të jetosh në “furrë”: Vala e të nxehtit kaplon kampet e të zhvendosurëve në Siri

admin

Alarm i kuq i motit në Bosnje dhe Hercegovinë, Serbi dhe Kroaci

admin