RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Sot vendoset si procedohet tutje pas përfundimit të bastisjeve në Banjskë

sot-vendoset-si-procedohet-tutje-pas-perfundimit-te-bastisjeve-ne-banjske

Pas përfundimit të aksionit të bastisjes në fshatin Banjskë të Zveçanit, sot pas orës 9 pritet të vendoset se si do të procedohet tutje.

Të martën zëvendësdrejtori i Policisë në Mitrovicë të Veriut, Veton Elshani, ka thënë se ka përfunduar aksioni i Policisë së Kosovës për bastisje dhe se sot (e mërkurë) do të vendoset se si të procedohet tutje.

“Ka përfunduar aksioni i bastisjes. Nesër pas orën 9 do të vendoset se si të procedohet tutje”, ka thënë Elshani.

Gjatë bastisjes, Policia ka konfiskuar arsenal armësh dhe mjetesh të ndryshme, të cilat u prezantuan edhe nga ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla e drejtori i Policisë, Gazmend Hoxha, në një konferencë për media të hënën.

Të dielën, si pasojë e një sulmi të armatosur në Banjskë të Zveçanit u vra polici Afrim Bunjaku. Në aksionin e Policisë, dhjetëra sulmues të armatosur e uniformuar serbë u rrethuan në fshatin Banjskë. Policia u sulmua në vazhdimësi nga sulmuesit.

Nga aksioni deri tash janë konfirmuar tre sulmues të vrarë e tetë të arrestuar.

Është kapur edhe arsenal armësh, ndërsa disa sulmues të tjerë tashmë është thënë se kanë ikur e po trajtohen në spitalet e Serbisë.

Related posts

Borell: Ukraina edhe 3,5 miliardë euro të tjera ndihmë ushtarake

admin

Raketat amerikane HIMARS shkatërruan 50 depo municionesh të Rusisë

admin

Kosova pjesë e takimit të parë të Bashkësisë Politike Evropiane

admin