RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Spanjë, hyrja në fuqi e planit për kursimin e energjisë krijon paqartësi

spanje,-hyrja-ne-fuqi-e-planit-per-kursimin-e-energjise-krijon-paqartesi

Operatorët e dyqaneve, restoranteve dhe hoteleve kërkuan informacione më të qarta dhe kohë për zbatimin e plotë

Plani i qeverisë së koalicionit të majtë në Spanjë për kursimin e energjisë ka hyrë në fuqi, raporton Anadolu Agency (AA).

Në ditën e parë të planit që shkaktoi paqartësi dhe debate në vend, janë vërejtur mangësi në zbatim.

Në kuadër të kursimit të energjisë, përdorimi i kondicionerëve në ndërtesat publike, zonat tregtare, dyqanet e mëdha, infrastrukturat e transportit si aeroportet, stacionet e trenave dhe autobusëve, zonat kulturore, hotelet është i kufizuar në 27 gradë gjatë verës, ndërsa dritat e vitrinave në ndërtesat publike, dyqaneve dhe qendrave tregtare pas orës 22:00 duhet të fiken.

Tërhoqi vëmendjen se rregullat e reja janë zbatuar në disa vende ndërsa në disa vende nuk janë zbatuar.

Operatorët e dyqaneve, restoranteve dhe hoteleve kërkuan informacione më të qarta dhe kohë për zbatimin e plotë.

Zyrtarët qeveritarë kanë vendosur gjoba prej 60 mijë euro e deri në 100 milionë euro për shkeljet shumë më serioze për ata që nuk do të zbatojnë planin, duke theksuar se synimi i tyre nuk është të gjobitin por të tregojnë fleksibilitetin e nevojshëm.

Duke rikujtuar rekomandimet nga Bashkimi Evropian, Kombet e Bashkuara ose Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, zyrtarët qeveritarë argumentuan se do të kishte 7 për qind kursim energjie për person në uljen e kondicionerëve me vetëm 1 shkallë në ftohje ose ngrohje.

Spitalet, shkollat, palestrat, parukeritë, lavanderitë apo ndriçimi i monumenteve kulturore përjashtohen nga praktika e re.

Gjithashtu, plani, i cili kufizon kondicionerët deri në 19 gradë celsius në dimër, pritet të zbatohet deri më 1 nëntor 2023. /aa

Related posts

Tri orë pritje në pikëkalimin kufitar Dheu i Bardhë, kolona 3 kilometra

admin

Lëvizja palestineze Fatah bën thirrje për intensifikimin e rezistencës kundër Izraelit

admin

Ushtria e merr pushtetin edhe në një shtet tjetër afrikan

rezart morina