RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Spanjë – Të paktën pesë të vdekur pas stuhive të forta

spanje-–-te-pakten-pese-te-vdekur-pas-stuhive-te-forta

Stuhitë e forta kanë shkaktuar vdekjen e të paktën pesë personave, dhe kanë shkaktuar dëme të mëdha në Spanjë, thanë autoritetet.

“Në provincën e Toledos, në jug të Madridit, u gjetën trupat e tre burrave”, tha qeveria e rajonit Castilla-La Mancha.

Një nga viktimat ka vdekur brenda një automjeti dhe një tjetër është gjetur i pajetë në një ashensor garazhi. Trupi i një 50-vjeçari është nxjerrë nga një përrua.

Gjatë fundjavës, dy burra të moshës 31 dhe 34 vjeç vdiqën pasi u mbytën në ujë, ndërsa përpiqeshin të ngjiteshin në një grykë në veri-lindje të Spanjës.

Ndërkohë, një burrë që po udhëtonte me gruan dhe dy fëmijët e tij në rajonin e Madridit dje në mbrëmje është shpallur në kërkim.

Automjeti i tyre u përfshi nga ujërat e lumit Alberche, i cili kishte dalë nga brigjet e tij.

Gruaja dhe vajza kanë mundur të shpëtojnë, ndërsa djali 10-vjeçar ka mundur të strehohet në një pemë dhe është gjetur aty pas disa orësh.

Gjithashtu, të paktën dy persona të tjerë jane shpallur të zhdukur.

Gjatë fundjavës Spanja u godit nga stuhi me erëra të furishme dhe shira të dendur.

Fluturimet u vonuan dhe trafiku hekurudhor u pezullua, duke lënë qindra pasagjerë të bllokuar në stacionet e trenit në Madrid, Málaga dhe qytete të tjera.

Shumë rrugë, rrugë dhe parqe u mbyllën, ndërsa shtëpi dhe garazhe të panumërta u përmbytën. /atsh

Related posts

Stoltenberg: Në Vilnius do të miratohet paketa e ndihmës afatgjate për Ukrainën

rezart morina

Raportimi është hapi i parë për të luftuar islamofobinë në Ballkan

admin

Deputetja britanike: Ndëshkimet ndaj Kosovës janë hipokrizi

admin