RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sri-Lanka shpall gjendjen e jashtëzakonshme

sri-lanka-shpall-gjendjen-e-jashtezakonshme

Parlamenti i Sri-Lankës miratoi të mërkurën gjendjen e jashtëzakonshme, të shpallur nga presidenti Ranil Wickremesinghe, raportoi AP-ja.

Në votim morën pjesë 225 deputetë, 120 prej tyre votuan pro, 63 kundër e të tjerët abstenuan.

Gjendja e jashtëzakonshme u votua me qëllim që protestat popullore të shuhen, e kriza ekonomike “të tejkalohet”.

Dekreti i nënshkruar nga presidenti, do të rinovohet çdo muaj. Sri-Lanka po përjeton krizën më të madhe ekonomike në histori të saj.

Protestat e mijëra demonstruesve detyruan Gotabaya Rajapaksa të dorëhiqej nga posti i presidentit. Kur protestuesit dhunshëm pushtuan rezidencën e tij, Rajapaska u largua drejt Singaporit.

Më 14 korrik, ai zyrtarisht dha dorëheqje. /koha

Related posts

Aksion i gjerë në disa lokacione në Kosovë kundër fajdeve dhe detyrimit, i dyshuar edhe një polic

admin

Sudan, shkon në 104 numri i të vdekurve nga përmbytjet

admin

Johansson: Në vitin 2022 u regjistruan në BE mbi 900 mijë kërkesa për azil

admin