RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Stoltenberg: NATO qëndron me Ukrainën për aq kohë sa duhet

stoltenberg:-nato-qendron-me-ukrainen-per-aq-kohe-sa-duhet

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, po tregon sërish mbështetjen për Ukrainën, ndërsa lufta me Rusinë vijon prej më pak se një viti.

Ai u shpreh se duhet të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës gjërat që i duhen për të fituar luftën.

“Ne do të rrisim dhe mbështesim mbështetjen tonë për Ukrainën. Pothuajse një vit nga pushtimi, presidenti Putin nuk po përgatitet për paqe, ai po fillon ofensiva të reja. Ne duhet të vazhdojmë t’i ofrojmë Ukrainës atë që i duhet për të fituar dhe për të arritur një paqe të drejtë dhe të qëndrueshme”, tha Stoltenberg.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s shtoi Perëndimi është në një garë logjistike me Rusinë.

“Aftësitë kryesore… duhet të arrijnë në Ukrainë përpara se Rusia të marrë iniciativën në fushën e betejës. Shpejtësia do të shpëtojë jetë. Mesazhi ynë është i qartë – NATO qëndron me Ukrainën për aq kohë sa duhet”, shtoi më tej ai.

Sipas Sky News, Stoltenberg deklaroi se aleanca ka në plan të rrisë objektivat e saj për rezervat e municioneve, të cilat po shterohen nga lufta.

“Lufta në Ukrainë po konsumon një sasi të madhe municionesh… Kjo i vë nën tendosje industritë tona të mbrojtjes. Kështu që ne duhet të rrisim prodhimin dhe të investojmë në kapacitetet tona prodhuese. NATO qëndron me Ukrainën për aq kohë sa duhet“, tha ai. /tch

Related posts

Forcat izraelite rrëmbejnë të paktën 11 palestinezë gjatë bastisjeve në Bregun Përendimor

admin

Haxhiu për Projektligjin e Byrosë: Po bëhet rezistencë e madhe për të penguar reformat në drejtësi

admin

Opozita kërkon koordinim me aleatët: Kosova në moment kritik

rezart morina