RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Stoltenberg: Ukraina ka nevojë për armatim të avancuar

stoltenberg:-ukraina-ka-nevoje-per-armatim-te-avancuar

Gjatë qëndrimit në Berlin dhe takimit me ministrin e Mbrojtjes të Gjermanisë, Boris Pistorius, shefi i NATO, Jens Stoltlenberg, tha se së shpejti pritet ketë një zgjidhje për tanket luftarake “Leopard”.

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg i bëri thirrje Gjermanisë dhe aleatëve që t’i dorëzojnë Ukrainës tanke luftarake dhe sisteme të avancuara të armëve.

“Në këtë moment të rëndësishëm të luftës, ne duhet të ofrojmë sisteme më të rënda dhe më të avancuara për Ukrainën. Dhe duhet ta bëjmë këtë më shpejt”, tha Stoltenberg në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin gjerman të Mbrojtjes Boris Pistorius në Berlin.

Stoltenberg paralajmëroi se Rusia po përgatitet për ofensiva të reja dhe tha se aleatët duhet të rrisin mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

“Tanket luftarake janë sigurisht të rëndësishme si për të qenë në gjendje të zmbrapsin ofensivat e reja ruse, por edhe që Ukraina të jetë në gjendje të rimarrë territorin dhe të fitojë dhe të mbizotërojë si komb sovran i pavarur në Evropë”, tha ai.

Stoltenberg shtoi se ai kishte “një diskutim të mirë” me Pistorius për dërgimin e tankeve luftarake “Leopard” në Ukrainë, duke thënë se ai ka besim se “do të ketë një zgjidhje së shpejti”. /trt

Related posts

Me shumicë votash, Parlamenti Evropian voton rezolutën e Viola von Cramon për Kosovën

admin

Reisul Ulema, Shaqir ef. Fetai uroi Myftiun Tërnava

admin6

Turqia synon t’i bashkohet Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait

admin