RTV AHIRETI
Shëndetësi

Stresi qetësues, ja se çfarë duhet të dini

stresi-qetesues,-ja-se-cfare-duhet-te-dini

Kjo fjalë e krijuar së fundmi i referohet ankthit të shkaktuar nga përpjekjet për t’u çlodhur. Edhe pse duket kontradiktore, 30-50 për qind e njerëzve që përpiqen të stërviten në teknikat e relaksimit vuajnë më shumë simptoma stresi. Prandaj, nuk është një fenomen kaq i pazakontë.

Çfarë fshihet pas relaksimit të stresit?

Mohimi

Mohimi i stresit është një nga rrugët më të zakonshme të shpëtimit, por një nga më pak efektivet. Edhe pse në periudha të shkurtra ndihmon për të rregulluar emocionet tuaja natyrshëm (si në vdekjen e dikujt të afërt), përdorimi i tij në baza të përsëritura është vërtet i dëmshëm.

Ndonjëherë, ju mohoni ndjenjat tuaja të stresit. Nuk është një pohim vullnetar, por një mënyrë e pavetëdijshme për të ecur përpara. Ju krijoni ndjenjën se mënyra më e mirë për t’i dhënë fund stresit tuaj është të përfundoni të gjitha detyrat që po e shkaktojnë atë.

Aktivizimi fiziologjik

Stresi është një përgjigje e natyrshme ndaj një situate të rrezikshme. Falë sistemit nervor simpatik, trupi juaj i përgjigjet kërcënimit. Ndërsa sistemi nervor parasimpatik ju kthen në gjendjen tuaj normale (homeostazë). Megjithatë, kur stresi zgjatet, aktivizimi fiziologjik është gjithashtu duke ju shkaktuar probleme shëndetësore.

Prandaj, trupi juaj nuk relaksohet automatikisht kur e gjeni veten me pak kohë të lirë. Në fakt, nëse norma për ju është stresi për të përfunduar të gjitha detyrat tuaja të përditshme, trupi juaj e sheh relaksimin si një punë tjetër.

Vetëkërkesa

Nëse punoni kur jeni i sëmurë, kontrolloni emailet tuaja gjatë pushimeve ose dilni me partnerin tuaj pavarësisht se jeni shumë i lodhur, ju jeni viktimë e vetes. Kjo është për shkak të idesë së pavetëdijshme që ju duhet të jepni gjithçka në çdo kohë.

Presioni social dhe stresi

Presioni social është kontradiktor. Jeni të nxitur të kujdeseni për shëndetin tuaj, por edhe të jeni produktiv në maksimum dhe të jeni individi më i lumtur, më i bukur dhe më i përkushtuar në botë.

Megjithatë, ju e dini se pajtueshmëria me të gjitha këto është e pamundur. Kjo jo vetëm për shkak të kontradiktës së saj të brendshme, por edhe sepse është fizikisht e pamundur të punosh 12 orë në ditë, të shkosh në palestër, të kujdesesh për fëmijët, të bëhesh vullnetar dhe ta bësh shtëpinë të duket mjaft e rregullt. Të paktën, jo pa shpërthyer.

Çfarë duhet të bëni nëse jeni fajtorë për stresin

Kur edhe relaksimi ju shkakton stres, është koha për të parë një psikolog. Atje, ju do të jeni në gjendje të bëni një pushim dhe të eksploroni arsyet tuaja për qetësimin e stresit, si dhe të merrni burime për ta luftuar atë. Zgjidhjet mund të variojnë nga ndryshimi i punës deri te zhvillimi i një rutine të vetë-kujdesit, trajnimi në teknikat e relaksimit ose trajtimi mjekësor.

Më në fund, shqetësimi për të çliruar veten nga stresi mund të bëhet një arsye më shumë për ndjenjat tuaja të ankthit. Për ta menaxhuar atë, në mes të furisë që ju imponohet, duhet të ndërgjegjësoheni plotësisht për veten tuaj, por edhe të mësoni të mbështeteni tek të tjerët.

Related posts

Lemza mund të shkaktojë çrregullime të gjumit

rezart morina

Shëndeti, çfarë kërkuan më së shumti njerëzit në Google gjatë vitit 2022

admin

Tri mënyra natyrale për të ulur tensionin

admin