RTV AHIRETI
Shëndetësi

Studimi: Kjo është periudha më stresuese e ditës

studimi:-kjo-eshte-periudha-me-stresuese-e-dites

Shkencëtarët bënë një hulumtim të ri dhe identifikuan kohën më stresuese të ditës dhe në bazë të rezultateve u gjet një ndryshim në mënyrën se si gratë përjetojnë stresin në krahasim me burrat.

Siç raporton nypost.com, studimi u krye në një kampion prej 2000 njerëzve përmes OnePoll for Rescue Remedy dhe zbuloi se mëngjesi është koha më stresuese e ditës.

Konkretisht, koha stresuese është ndërmjet orës 07:23 dhe 8:43 paradite, ndërsa stresi i parë ndodh rreth orës 8:18 të mëngjesit.

Sipas studiuesve, gjatë kësaj periudhe mund të ndodhin situatat e mëposhtme, të cilat krijojnë ankth:

Trafiku në rrugë

Njolla në rroba (nga kafeja, ushqimi ose make-up)

Thyerja e një objekti (p.sh. një gotë)

Zgjimi i vonuar

Njolla në tapetin në shtëpi

Gjithashtu, sondazhi zbuloi se lodhja (46%), gjumi i prishur i natës (36%) dhe një ditë e gjatë në punë (33%) ishin ndër arsyet kryesore që një person të jetë i stresuar ditën tjetër.

Kështu, katër nga dhjetë (41%) pohojnë se kanë qëndruar zgjuar natën ose se u është prishur gjumi për shkak të bezdisjeve të përditshme. Në fakt, gratë në një normë prej 50%, në ndryshim nga burrat që ishin 32%, stresoheshin më shumë.

Zëdhënësja e Rescue Remedy Zuzana Bustikova tha “më shumë se kurrë, është e rëndësishme të kuptojmë se çfarë na thonë trupat dhe mendjet tona dhe, megjithëse nuk është gjithmonë e lehtë, është jetike të ngrënit mirë, të vendosim një rutinë relaksimi para gjumit dhe të gjejmë kohë për të kujdesemi për veten”.

Related posts

Të bërtiturat ndaj fëmijëve të vegjël rrisin rrezikun për probleme të shëndetit mendor

rezart morina

Ja 15 vetitë shëruese të hudhrës qe nuk i keni ditur me pare

rezart morina

Llojet më të shpeshta të alergjive

admin