RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sudan: Armëpushim tre-ditor pas luftimeve vdekjeprurëse

sudan:-armepushim-tre-ditor-pas-luftimeve-vdekjeprurese

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi të hënën vonë se gjeneralët ndërluftues të Sudanit kishin rënë dakord për një armëpushim mbarëkombëtar tre-ditor, pas 10 ditësh luftime që lanë qindra të vdekur, mijëra të plagosur dhe shkaktuan një eksod masiv të të huajve.

Konflikti në Sudan vë forcat besnike të shefit të ushtrisë Abdel Fattah al-Burhan kundër atyre të ish-zëvendësit të tij Mohamed Hamdan Daglo, i cili komandon Forcat e Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake (RSF).

Forcat e Lirisë dhe Ndryshimit, blloku kryesor civil i rrëzuar nga pushteti në një grusht shteti të vitit 2021, tha se armëpushimi do të lejonte “dialog mbi modalitetet e një armëpushimi të përhershëm”.

Megjithatë, përpjekjet e mëparshme për të ndalur konfliktin kanë dështuar.

Të paktën 427 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 3,700 janë plagosur, dhe miliona sudanezë po luftojnë me mungesën e ujit, ushqimit, ilaçeve, karburantit, energjisë elektrike dhe ndërprerjeve të internetit.

OKB-ja ka paralajmëruar se Sudani është në “buzë të humnerës” dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka bërë thirrje për një armëpushim, duke thënë se dhuna “mund të përfshijë të gjithë rajonin dhe më gjerë”. /mesazhi

Related posts

Baerbock: Putin të mbahet përgjegjës për krime lufte

admin

Kurti takoi sekretarin e INTERPOL-it: Kosova e përkushtuar për shtet ligjor

admin

Papa: Le të ndalojmë rrezikun e luftës bërthamore, të mësojmë nga historia

admin