RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Herzog: Izraeli po përballet me krizën më të keqe që nga themelimi i tij

herzog:-izraeli-po-perballet-me-krizen-me-te-keqe-qe-nga-themelimi-i-tij

Presidenti izraelian Isaac Herzog e ka përshkruar mosmarrëveshjen e reformës gjyqësore si “krizën më serioze të brendshme që nga krijimi i shtetit” 75 vjet më parë.

Në të njëjtën kohë, në një intervistë me faqen izraelite të lajmeve Herzog shprehu shpresën se ”vendi mund të dalë më i fortë nga drama”.

Festimet e 75-vjetorit të Izraelit fillojnë të martën në mbrëmje, por pritet të errësohen nga polemika mbi planet e qeverisë për reformën në drejtësi, të cilat kundërshtarët i hedhin poshtë si një kërcënim për demokracinë.

“Rishikimi gjyqësor, gjërat që kanë ndodhur rreth formimit të kësaj qeverie, marrëveshjet e koalicionit – po shpërthejnë të gjitha menjëherë,” theksoi Herzog.

Reforma e kërkuar nga qeveria fetare e krahut të djathtë të Benjamin Netanyahu shihet nga shumë njerëz si “një ndryshim i rendit botëror”.

Kriza po shikohet me shqetësim nga aleatët e Izraelit. Bota po na shikon, armiqtë tanë po festojnë dhe miqtë tanë janë të shqetësuar. Më pyesin se çfarë po ndodh”, theksoi ai. /atsh

Related posts

Kina voton pro rezolutës që e njeh Rusinë si agresor, Serbia abstenon sërish

rezart morina

Masa të rrepta sigurie në New York përpara Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së – VIDEO

rezart morina

Blinken: Partneriteti SHBA-Poloni i fortë dhe efektiv

admin