RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sulm i armatosur në Bregun Perëndimor të pushtuar

sulm-i-armatosur-ne-bregun-perendimor-te-pushtuar

Një sulm i armatosur është kryer në një pikë kontrolli izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu.

Tensionet po përshkallëzohen në rajon pasi forcat izraelite përdorën dhunë në Mesxhid al-Aksa dhe e kthyen xhaminë e shenjtë në një “fushë beteje” gjatë natës.

Në një deklaratë me shkrim nga ushtria izraelite thuhet se një sulm i armatosur është kryer në një nga postblloqet më të mëdha në rajon, i quajtur “300”, që lidh Bregun Perëndimor të pushtuar me Kudsin Lindor.

Thuhet se ushtarët izraelitë në vendngjarje iu përgjigjën sulmit duke hapur zjarr.

Ndërsa askush nuk u lëndua nga forcat izraelite, u tha se një kërkim në shkallë të gjerë u nis në rajon për të kapur të dyshuarin e sulmit.

Sulmi erdhi pasi forcat izraelite ndërhynë me dhunë ndaj besimtarëve në xhaminë Al-Aksa mbrëmë.

Një grup palestinezësh u strehuan në xhaminë Kibla në al-Aksa pas namazit të taravisë, pas thirrjeve të kolonëve fanatikë hebrenj për të bastisur xhaminë al-Aksa për shkak të festës “Pesah”.

Gjatë bastisjes në Mesxhid al-Aksa, forcat izraelite ndërhynë në xhaminë Kibla duke përdorur dhunë dhe e kthyen tempullin e shenjtë në një fushë beteje.

Gjatë bastisjes, më shumë se 350 njerëz që u strehuan në xhaminë Kibla u arrestuan.

Pas presionit që e përshkallëzoi tensionin, një sulm i armatosur ndaj ushtarëve izraelitë u krye në qytetin Khalil në Bregun Perëndimor ku një ushtar u plagos.

Related posts

Papa Françesku në Hungari: Mos i mbyllni dyert për të huajt dhe emigrantët

admin

Pas Italisë dhe Gjermanisë presidenti Zelensky viziton Parisin

admin

BE shpall konferencën e donatorëve për të mbledhur fonde emergjente për Turqinë dhe Sirinë

admin