RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sulmi izraelit në Al-Aksa ‘shuplakë për përpjekjet e SHBA’ për të vendosur qetësinë

sulmi-izraelit-ne-al-aksa-‘shuplake-per-perpjekjet-e-shba’-per-te-vendosur-qetesine

Nabil Abu Rudeineh, zëdhënës i presidentit palestinez Mahmoud Abbas, ka thënë se: “Bastisja e Izraelit në xhaminë Al-Aksa, sulmi ndaj besimtarëve, është një shuplakë për përpjekjet e fundit të SHBA-së që u përpoqën të krijonin qetësi dhe stabilitet gjatë muajit të Ramazanit”.

Abu Rudeineh i referohet samiteve të mbajtura në qytetet egjiptiane dhe jordaneze të Sharm el-Sheikh dhe Akaba respektivisht, ku zyrtarë nga SHBA, Izraeli, Autoriteti Palestinez, Egjipti dhe Jordania ranë dakord për një sërë hapash për të ulur dhunën në territoret e pushtuara.

Related posts

Arrestohet drejtori i “Visametricut”

rezart morina

SHBA-ja bën thirrje për “masë të fuqishme të OKB-së” kundër testimeve raketore të Koresë së Veriut

admin

ali i Zi ndalon kalimin kufitar me certifikatë të lindjes, edhe fëmijët nën 18 vjeç duhet të kenë dokument udhëtimi

admin