RTV AHIRETI
Shëndetësi

Supa me vitamina: Heq dy kilogramë për vetëm 10 ditë

supa-me-vitamina:-heq-dy-kilograme-per-vetem-10-dite

Dëshironi të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme? Në këtë drejtim do t’ju ndihmojë supa e mrekullueshme nga artikulli më i shëndetshëm në botë – panxhari i kuq…

Panxhari i kuq është përplot hekur, andaj për këtë shkak është i shkëlqyeshëm për personat anemikë.

Është artikull me kalori të ulët plot fibra dhe proteina të mira të cilat na mbajnë të ngopur dhe na japin energji. Përmban edhe thartirë folike si edhe vitaminat B1, B2, B3 dhe B6.

Për të gjitha këto që i theksuam është shtojcë e shkëlqyeshme në ushqime dhe dieta.

Për ata të cilët dëshirojnë të humbin peshë në mënyrë të shëndetshme është zgjedhje e shkëlqyeshme supa nga panxhari i kuq që heq deri në dy kilogramë për vetëm 10 ditë.

Gjatë asaj periudhe kohore çdo ditë përfshijeni në menynë tuaj dhe eliminoni kilogramët e padëshiruar.

Përbërësit për supën nga panxhari i kuq:

– 500 ml ujë,

– 400 ml supë pule,

– 2 panxharë të kuq të madhësisë mesatare,

– 2 lugë të vogla uthull molle,

– 1 lugë të vogël ajkë,

– pak kripë,

– maraq,

– disa pika limoni,

– pak rrikë, sipas dëshirës.

Përgatitja:

1. Panxharin e kuq qërojeni, lajeni dhe priteni në kube të imëta. Pastaj qiteni në një tepsi me ujë, qitni kripë dhe zieni. Zieni panxharin rreth 25 minuta apo derisa të zbutet, domethënë derisa thikën të mund ta kaloni nëpër të.

2. Ngroheni supën e pulës. Qiteni në të panxharin e zier, uthullën e mollës dhe maraqin dhe me mikser apo blender të gjithë përbërësit shndërroni në supë krematoze.

3. Në fund shtoni në supë pak limon dhe një lugë të vogël ajkë, ndërsa sipas dëshirës në të mund të qitni pak maraq të freskët të grirë në rende i cili shkëlqyeshëm përshtatet me panxharin.

Këshillë e rëndësishme:

– Rekomandohet që dieta me panxhar të zgjasë 10 ditë. Pastaj bëni një pauzë të vogël së paku një javë.
– Gjatë kohës sa zgjat dieta çdo ditë pini minimum 2 litra ujë, duke mos i llogaritur lëngjet e tjera të cilat i pini gjatë ditës.

Related posts

Si mund ta di nëse kam një çrregullim ankthi?

rezart morina

Shegë dhe panxhar, pija e duhur për pastrimin e trupit

admin

​Qepa shëruese për këtë sëmundje

admin