RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Suspendohet drejtori rajonal i Policisë në veri të Mitrovicës

suspendohet-drejtori-rajonal-i-policise-ne-veri-te-mitrovices

U.d. drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, ka suspenduar nga detyra drejtorin rajonal në Mitrovicë të Veriut, Nenad Gjuriq

Vendimi i tij ka ardhur pas rekomandimit të IPK-së ka suspenduar nga ushtrimi i detyrave të përgjithshme të punës dhe autorizimeve policore drejtorin rajonal të Mitrovicës Veri, për mosrealizim të autorizimeve ligjore dhe zbatim të vendimeve zyrtare.

“Suspendimi i tij është mbështetur në autorizimet ligjore, udhëzimin administrativ Nr.04/19 për shkeljet, masat dhe procedurat disiplinore në Policinë e Kosovës dhe rekomandimit të IPK-së”,thuhet në komunikatë.

Inspektorati Policor i Kosovës i ka rekomanduar Policisë së Kosovës suspendimin e Drejtorit Rajonal të Mitrovicës së Veriutme dyshimin se ka kryer veprat penale “Sabotim” dhe “Thirrja për rezistencë” të parapara në Kodin Penal të Republikës së Kosovës.

Kjo ka ardhë pasi drejtori i PK-së në veri ka refuzuar të shpërndaj fletëqortimet për qytetarët që lëvizin me vetura me targa rajonale në veri të Mitrovicës, sipas vendimit të Qeverisë së Kosovës.

Related posts

Sot mbahet takimi Kurti-Vuçiq

rezart morina

Sulmet ajrore izraelite goditën Gazën disa orë pas lëshimit të raketave në Izrael

rezart morina

Edhe katër anije të ngarkuara me drithëra nisen nga Ukraina

admin